Nyhedsbrev

Tilmeld dig her.

 

 

Se nyhedsbrev

VIKTORS FARMOR
Elleparken 103
8520 Lystrup
tlf. 86 22 71 81
fax 86 22 71 96
info@viktorsfarmor.dk
Rejsegarantifonden
reg. nr. 1923
Til bund  

Firmaprofil

Leder af rejsebureauet:

etnograf, cand.mag.

Kirsten Gynther Holm

(Viktors farmor)

Viktor 15 år ved Machu Picchu, Peru.

 

Viktors Farmor World Wide Expeditions er et rejsebureau med speciale i kultur- og naturrejser. Firmaet startede i 1996 og har mere end 150 grupperejser om året fordelt på ca 75 forskellige destinationer.

Vi rejser i små grupper på 10 - 20 deltagere afhængigt af destination og lokal transport.

Der er dansktalende rejseleder på alle rejserne, desuden lokale engelsktalende guider med specialkendskab til rejsemålet. Destinationerne er helt overvejende "oversøiske" med Mellemøsten som det nærmeste uden for Europa.

Vi rejser som hovedregel med rutefly, og på rejsemålet er transporten med bus, jeep, båd eller indenrigsfly alt efter forholdene.

Nogle af rejserne er deciderede vandreferier, og nogle betegnes "adventure", hvor der kræves overbærenhed og spejderånd for at få del i den store oplevelse det er at besøge afsides liggende samfund og uberørt natur.

 

 

Vi kan arrangere individuelle rejser til de fleste af vore destinationer. Udover rejserne udlejes lejligheder i vintermånederne i Andalusien (Almunecar).

Du kan se en reportage om de første ti år her.

 

Du kan se hvem der er på kontoret ved at trykke på "kontakt" i venstre menubar.

 

Viktors Farmor lægger vægt på: 

  • Små grupper.
  • Kompetente rejseledere.
  • Velforberedte rejser med fagligt indhold.
  • Et detaljeret dag-for-dag program.

Viktors Farmor Adventure

betegner rejser, hvor der er lagt vægt på enestående oplevelser, men hvor man skal være forberedt på at have en vis spejderånd og overbærenhed, både hvad angår indkvartering og ændringer i programmet undervejs.
Disse rejser er mere strabadserende end de øvrige ture i programmet.

En samlet oversigt over adventure rejserne finder du her

 

 



Viktors Farmor Pionérrejse er en rejse vi gennemfører for første gang. En slags test, hvor vi ikke er sikre på, at det planlagte program gennemføres. Der skal være god plads til improvisationer, da rejsemålet jo netop skal gennemprøves og det ikke er alt som kan planlægges hjemmefra. Der er derfor også kun få deltagere på Pionérrejserne.

Det er et krav, at man er rejsevant og kan klare sig selv hvis vi f.eks. beslutter os for at dele gruppen op ½ dag.

En samlet oversigt over pionérrejserne finder du her

Til top  


Tip en ven

Print side

Bestil katalog

 

 

Uzbekistan

Ekstra rejser

20. september og 20. oktober

 

Kinas Gule Bjerge

Læserrejse med Weekendavisen i oktober