Hvad søger du?

4 stan-lande

Rundrejse i Langtbortistan

Kazakhstan, Tajikistan, Kirgisistan og Uzbekistan byder på en kæmpe variation af landskaber, kultur og historie. Denne rejse er lagt tilrette, så vi får det hele med – i ét hug!

Rejsen begynder i det enorme steppeland Kazakhstan med den tidligere hovedstad Almaty. Derfra kører vi ind i Kirgisistan, hvor vi bor i nomadetelte ved Centralasiens største bjergsø og oplever landets kultur i de historiske byer Balasagun, Bishkek og Osh. Efter endnu en grænseovergang er vi i Tajikistan, der byder på dramatiske bjerglandskaber og Centralasiens største Buddhastatue i hovedstaden Dushanbe. På vej ind til Uzbekistan besøger vi også den gamle by Penjikent, inden silkevejsbyerne Bukhara, Samarkand og Tashkent i Uzbekistan tager os tilbage til karavanernes tidsalder.

Se dagsprogram
19 dage Pris Rejseleder Status Information
17. maj 23 til
4. jun 23
30.990 kr Nette Kornerup Ledige pladser Bestil rejse
23. aug 23 til
10. sep 23
30.990 kr Nette Kornerup Ledige pladser Bestil rejse
4. okt 23 til
22. okt 23
30.990 kr Gert Lynge Sørensen Ledige pladser Bestil rejse

Historisk har landene meget til fælles. Silkevejen var i brug allerede i 100-tallet, og de vidt forgrenede karavaneveje spredtes gennem Centralasien. Djengis Khans hære trak spor gennem hele regionen, og senere fulgte Timur Lenks storhedstid. Sovjetunionens erobring af området i 1920érne medførte, at alle 4 nuværende lande var Moskva-tro gennem 80 år. Og går vi helt frem til nutiden, så pusler Kina med planer om en ny Silkevej, denne gang med asfalt, som vil forbinde Europa og Asien og gå gennem netop Stan-landene.

Vælg denne rejse med Viktors Farmor fordi:

  • Vi rejser gennem 4 meget forskellige lande, der er ukendte for de fleste danskere
  • Vi udforsker storslået natur med dybblå søer, golde stepper, dybe kløfter og forrevne bjerge
  • Vi kommer tæt på de lokale kulturer, der varierer meget fra land til land.
  • Vi spiser middag hos lokale familier, der fortæller om deres hverdag
  • Vi besøger historiske Silkevejsbyer og oplever stemningen i de orientalske bazarer

Max 20 deltagere!

Vis alle dage Skjul alle dage

Vi flyver fra København med kurs mod Kazakhstan.

Efter en mellemlanding i Istanbul lander vi i Almaty, hvor vi indkvarteres på vores hotel.

Om formiddagen tager vi på opdagelse i Almaty, som er den tidligere hovedstad i Kazakhstan og samtidig den største by i landet. Officielt har byen ikke været hovedstad i landet siden 1997, men den er stadig et vigtigt kultur- og forretningscenter.

På byturen ser vi Zenkov-katedralen, der ikke altid har været brugt som kirke. Den har også fungeret som officerernes forsamlingshus og en tøjbutik, der var i drift i årene 1903 til 1908. I Sovjet-tiden var bygningen udstillet som museum, men efter selvstændigheden i 1991 blev den igen indviet som kirke.

Vores byrundtur tager os også forbi Panfilov parken, hvor en evig flamme brænder til ære for faldne, sovjetiske soldater under 2. verdenskrig, samt Republikpladsen og det historiske museum.

Måltider: Morgenmad (fly) og aftensmad.

Om morgenen kører vi til Turgen kløften, der ligger 70 km øst for Almaty. Det er et smukt naturområde med alpine enge, dybe skove, gletsjere og høje tinder. Her vi tager på en let vandretur til det imponerende 28 meter høje Turgen Bear vandfald.

Om eftermiddagen oplever vi et rovfuglejagtshow, og ser mellem fem og syv forskellige rovfugle-arter i aktion. Vi får indsigt i falkejagtens historie samt rovfugles ejendommeligheder og særkender. Showet varer i ca. 40 min.

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

I dag fortsætter vi til næste land på rejsen: Kirgisistan. Men vi starter dagen ved den snævre og dybe Charyn floddal, der betragtes som Grand Canyons lillebror. Dramatiske erosioner lavet af floden Charyn har skabt et imponerende landskab, der ligner dens berømte storebrors. Stedet er også kendt som ”Dalen af slotte” på grund af sine klippeformationer, der ligner slotte.

Vi kører videre til den kirgisiske-kazakhske grænse. Når alle grænseprocedurer er overstået, fortsætter vi videre til Karakol.

Middagen i aften er hos en uighur-familie, der serverer nationale retter som lagman, der er en traditionel uighur-ret. Vi kan både se processen og deltage i madlavningen, hvis vi har lyst. Besøget giver samtidig mulighed for at få et indblik i hverdagslivet på disse kanter og snakke med familien om deres liv.

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

Atmosfæren i Karakol bringer os hundrede år tilbage og giver indtryk af Rusland i zartiden. Vores byrundtur omfatter russiske huse fra perioden 1870 - 1910, den russisk-ortodokse kirke (1886) og Dungan-moskeen (1899), der er lavet af træ uden brug af søm. Dungan-moskeen har en enestående arkitektur. Det er den eneste, velbevarede moske i Kirgisistan, hvor man kan opleve mødet mellem den muslimske og den kinesiske arkitektur.

Derefter kører vi til De 7 Tyres Kløft, Jeti-Oguz, som byder på dramatiske klippeformationer i rød sandsten. De lokale græsgange er længe blevet brugt af hyrder til græsning af fåreflokke og heste.

Vi fortsætter turen langs den sydlige del af Issyk-Kul søen, der er den største bjergsø i det centrale Asien. Issyk Kul er 180 km lang og 60 km bred, og udsigterne er præget af søens klare, blå vand samt Terskei og Kungei Ala-Tau bjergene, der kan ses til alle sider.

Vi overnatter i en yurte-lejr. Yurter er nomadernes bolig. Det er telte, der er lavet af filt, snor og træ. I lejren er det muligt at ride på hest, og om aftenen bliver vi undervist i bagning af kirgisisk fladbrød.

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

Første punkt på dagen er Burana-tårnet, der stammer fra det 11. århundrede. Burana-tårnet ligger i Balasagun, der var en vigtig by på Silkevejen, hvor mange karavaner gjorde holdt på deres vej fra Kina til Middelhavet. Området er et open-air museum med bl.a. Balbals, der er små krigere hugget ud i sten. Når en berømt kriger døde i krig i 600- til 700-tallet, sørgede folket for at rejse en Balbal i hans minde.

Vi ankommer til Bishkek, som er hovedstaden og den største by i Kirgisistan. Byen ligger ved foden af ​​den storslåede bjergkæde Kyrgyz Ala-Tau. Bishkek er en by med mange grønne parker, marmorklædte offentlige bygninger, kombineret med sovjetiske lejlighedskomplekser og tusindvis af mindre privatbyggede huse. Husene er bygget i et gittermønster. De fleste gader flankeres på begge sider af smalle vandingskanaler, der vander de utallige træer, der giver skygge i de varme somre. De giver byen en særlig stemning og Bishkek antages at være den grønneste i Centralasien med flere træer pr. indbygger end nogen anden.

Vores byrundtur omfatter Ala-Too-pladsen, der er den vigtigste plads i landet. Den kæmpestore plads er stedet for nationale begivenheder og flankeres af regeringsbygninger i marmor. Engang var det en statue af Lenin, der prydede pladsen. Den er erstattet af en ny statue af den episke helt Manas, som er blevet det nye symbol efter Kirgisistans selvstændighed. Men statuen af Lenin findes stadig gemt lidt af vejen.

Aftenen i Bishkek byder på en middag med folklore show. Her vil kunstnere introducere os for nationale musikinstrumenter og spilleteknikker.

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

Vi kører til lufthavnen og flyver til Osh, der ligger ved en korsvej af gamle handelsruter på Silkevejen. Osh anslås at være over 3000 år gammel, hvilket gør den til den ældste by i Kirgisistan.

Byens alder kan bedømmes af klippetegninger og skrifter fundet på den nordlige skråning af Suleiman bjerget, som ligger i centrum af Osh og er et unikt historisk og arkitektonisk monument. Bjerget er også kendt som Salomons trone. Det er et populært sted for lokale muslimer, for på den højeste top ligger en lille moské bygget i 1510. Bjerget er på UNESCOs verdensarvsliste.

Bazaren i Osh minder om indiske gademarkeder og er et stemningsfuldt sted at gå på opdagelse. Her kan købes alt fra købes dagligvarer til frø og krydderier af ordentlig kvalitet.

Vi besøger et lokalt bageri og får lov til at hjælpe til med at lave velsmagende centralasiatiske naan-brød. Vi besøger også et værksted, hvor de laver håndlavede knive.

Sidst på dagen indkvarteres vi på vores hotel, inden vi om aftenen spiser middag hos en uzbekisk familie. Værterne demonstrerer og forklarer, hvordan man tilbereder det mest berømte centralasiatiske måltid: Plov (eller Pilaf).

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

I dag fortsætter vi til tredje land på rejsen; Tajikistan. Ved ankomsten i Khojand besøger vi mausoleet for Sheikh Muslihiddin. Han var Khujands hersker i det 12. århundrede, men han var også digter og havde ry for at udføre mirakler. Vi har også tid til at kigge nærmere på det Historiske Museum, der ligger i et citadel, og til sidst ser vi den største basar i Tajikistan.

Indkvartering på hotel.

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

I dag er målet hovedstaden i Tajikistan, Dushanbe. Turen gennem Tajikistan er flot. Ikke mindst de majestætiske udsigter over Fan bjergkæden. Smukt er der også i Varzob floddalen det sidste stykke ind mod Dushanbe.

For kun få år siden ville dagens etape tage mange flere timer, men en tunnel bygget i 2015 med hjælp fra Iran har skåret 4 timer af rejsetiden og gjort, at man undgår et svinkeærinde gennem Uzbekistan.

Undervejs stopper vi i den gamle by Istarafshan, der blev grundlagt af den persiske konge Cyrus den Store i det 6. årh. f.Kr. Vi besøger den gamle bydel, hvor der engang stod en gigantisk fæstning. Vi stopper også i et par landsbyer på vejen, inden vi triller ind i Dushanbe, hvor vi indlogeres på vores hotel for de kommende to nætter.

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

Det tajikiske navn på hovedstaden Dushanbe kan oversættes som "mandag". Byen fik sit navn, fordi den udviklede sig fra en landsby, der havde et populært marked om mandagen. Området omkring Dushanbe blev kendt som et center for bomulds- og silkeproduktion under det sovjetiske regime. Selv om byens navn er ret nyt, går den historiske fortid 3.000 år tilbage. Arkæologer har blandt andet udgravet resterne af græsk-baktriske og middelalderlige bosættelser.

Vores tur i Dushanbe omfatter Antikvitetsmuseet, der er hjemsted for den UNESCO-beskyttede liggende Buddha - den største statue af Buddha i Centralasien. Vi besøger også hovedmoskeen og kommer forbi parken Rudaki og bazaren Shah-Mansur.

Endnu et højdepunkt er fæstningen Hissar, som var hjemsted for Bek; en stedfortræder for Emiren af Bukhara. I sin storhedstid var fæstningens vægge 1 meter tykke, og inde i fortet var der haver og vandbassiner. Det eneste, der er tilbage nu, er de monumentale porte bygget af brændte mursten med to cylindriske tårne og lancetbue mellem dem. Denne type arkitektur er typisk for de fleste Bukhara bygninger opført i det 18. og 19. århundrede.

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

Rejsen fortsætter til Penjikent. På vejen ser vi den smaragd-farvede Iskandarkul sø i 2195 meters højde, hvori de omkringliggende bjerge spejler sig. 

Penjikent er kendt for sine seværdigheder, arkitekturmonumenter samt et vidunderligt rekreativt område ved kysten af ​​Zaravshan-floden. Penjikent er en af ​​de ældste byer i Centralasien. Byens navn kan oversættes som "Fem landsbyer". Vi ser bl.a. udgravningsstedet for Old-Penjikent, som til tider omtales som det 5. århundredes "Pompeji" i Centralasien samt Rudaki Museum og den gamle bydel. Vi har en overnatning på hotel i Penjikent.

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

Vi krydser grænsen til Uzbekistan ved Jartepa. Grænsen har været lukket i flere år, men genåbnede i 2018. Herfra fortsætter vi til Bukhara, som var et af ​​de største handelscentre på Silkevejen. Det er en meget gammel by, hvis historie strækker sig tusinder af år tilbage. Der har boet mennesker i regionen omkring Bukhara i mindst fem årtusinder, og byen har eksisteret i halvdelen af denne tid. Med sin beliggenhed ved Silkevejen har Bukhara længe tjent som center for lærdom, kultur og religion. Samt naturligvis handel. I sin 2500 års lange historie skiftede byen hele tiden hænder fra en regent til en anden. Det var eksempelvis den første oase, der blev invaderet af arabiske hære, og især islam har sat et tydeligt præg på byen.

I dag er Bukhara kendt som ét stort og særdeles velbevaret udendørs museum af moskeer, koranskoler og minareter. Men det er også en levende by, hvor hverdagen udleves mellem de smukke, gamle bygninger. Om eftermiddagen tager vi på rundtur i Bukhara, hvor de mange arkitektoniske perler ligger med kort afstand i den gennemrenoverede bymidte.

Indkvartering på hotel for de kommende to nætter.

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

Om morgenen besøger vi bazaren, som er fuld af traditionelle farver og orientalske dufte. Derpå fortsætter vi turen gennem Bukhara. Vi ser blandt andet Ismail Samani mausoleet, der er en af de ældste bygninger i Centralasien. Den blev bygget som gravplads for Emir Ismail Samani omkring år 900. Da Djengis Khans horder løb Centralasien over ende et par hundrede år senere, ødelagde de alt - men ikke mausoleet. Gennem årene havde rige folk nemlig bygget små gravkamre klos op ad mausoleet, så for Djengis Khan lignede det bare en rodet gravplads. Sovjetiske arkæologer udgravede det fine monument i 1960erne.

Vores tur går også forbi Lyabi Hauz – en svalende plads i midten af Bukhara. Her kommer man for at slappe af, ryge en vandpibe, købe sig en kop kaffe eller te. Og vi besøger dukkemageren, der laver fantastiske teaterdukker. Han fortæller om dukkernes tilblivelse og spiller lidt teater. 

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

Vores rute i dag fra Bukhara til Samarkand går ad den gamle Silkevej. Vi gør holdt i Shakhrisabz, der blev grundlagt for omkring 2.700 år siden. Da Timur Lenk i 1300-tallet gjorde byen til sin fæstning og byggede Ak-Saray paladset omdøbte han den til Shakhrisabz, som betyder ”Grøn by” på persisk. Vi fortsætter til Samarkand, hvor vi har to overnatninger på hotel.

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

Samarkand kan ikke undgå at fascinerer med sine orientalske pragtbygninger og rige Silkevejshistorie. Byen er grundlagt i det 7. århundrede før Kristus, mens storhedstiden var i det 14. og 15. århundrede, da karavaner bragte varer til byens bazarer fra de fjernes afkroge af den kendte verden.

Byens mest berømte (eller berygtede) indbygger var Timur Lenk, som byggede et imperium, der strakte sig over Centralasien. Han gjorde Samarkand til hovedstad i 1370, og han bragte kunstnere og håndværkere fra de erobrede lande til byen, så de kunne bygge de store monumenter. Talrige velbevarede bygningsværker vidner om denne storhedstid.

Registan-pladsen var i mange århundreder hjertet af Samarkand, og den flankeres af bygninger, der her især er klassiske eksempler på islamisk arkitektur. Vi ser de 3 smukke koranskoler: Ulug-Be, Tillya-Kori og Sher-Dor, der tilsammen indrammer den flotte Registan-plads.

Vi besøger også Gur Emir mausoleet, hvor Timur Lenk er begravet. Timur Lenk begyndte byggeriet af dette storslåede gravmæle i 1403, fordi hans elskede sønnesøn Mohammed Sultan, der var udset som arving til tronen, døde. Timur Lenk døde to år senere, og det blev hans efterfølgere, der gjorde mausoleet med lyseblå kupler færdigt.

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

Vi starter dagen med vi at besøge Ulugbeks observatorie. Ulugbeg var endnu en af Timur Lenks sønnesønner, og han regerede det meste af Centralasien fra 1411 til 1449. Han var astronom og byggede det største observatorie i hele Centralasien. Ulugbeg beregnede blandt andet, at Jordens hældningsgrad er 23,52. Det er et mere nøjagtigt resultat end Tycho Brahe kom frem til. Jo, middelalderens Uzbekistan var højt udviklet.

Vi fortsætter til det berømte gravområde Shakhi Zinda. Ifølge en legende kom profeten Muhammeds fætter Kusam-ibn-Abbas til Samarkand i det 7. århundrede under den arabiske invasion. Han udbredte Islam og blev snigmyrdet. Men han forsvandt ind i en klippe, hvorfra han går igen. Deraf navnet Shakhi Zinda, der betyder ”Kongen er i live!”  Siden da er mange gravemæler blevet opført ved Shakhi Zinda Zinda. Det ene flottere end det andet. En passage tager os forbi mausoleerne, og for enden ligger en stor gravplads for nutidens uzbekere. Her kan man slentre en tur og se på de mange gravstene med kunstfærdigt udhuggede billeder af afdøde.

Herefter kører vi til Tashkent, hvor vi 3 overnatninger på hotel.

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

Uzbekistans hovedstad, Tashkent er med sit indbyggertal på 3 millioner en af de største byer i Centralasien. Byen ligger i den nordøstlige del af republikken i floddalen Chirchik. Nord for Tashkent kan man se Store og Lille Chimgans snedækkede bjergtoppe, der skaber en flot baggrund for byens bygninger. Også Tashkent er en meget gammel by, hvis historie går mere end 2000 år tilbage.

Vi besøger den gamle bydel med Kukeldash Madrasah, der er en fungerende koranskole. Vi fortsætter til Khast-Iman Square med den smukke Barak Khan Madrasah, Tillya Sheikh Mosque og Kaffal Sashi Mausoleum. Vi besøger også et keramikværksted, inden vi slutter i Chorsu bazaren. Navnet betyder ”hvor fire veje krydses”, og her kan man få alt, hvad hjertet begærer fra tørrede nødder til håndmalet keramik og pelshatte. Man kan også se de særlige vugger, som Uzbekistan er kendt for. 

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

Vi starter dagen med at besøge Tashkents metro, der er meget usædvanlig, fordi der øjensynligt ikke er taget hensyn til de åbenbare omkostninger, der er ved et underjordisk projekt af den størrelse. Perronerne er brede, der er højt til loftet, og hver station er smukt udsmykket med scener fra Usbekistans historie og nationale forståelse.

Vi fortsætter til Museum of Applied Art, hvor vi får et førstehåndsindtryk af kunst og kunsthåndværk i Uzbekistan. Her bliver landets unikke kunst udstillet, og vi kan blandt andet opleve smukke dekorationstæpper, som man hænger på væggene, broderier, smykker, keramik, porcelæn og musikinstrumenter. Vi slutter af med at besøge Uafhængighedspladsen, det store Alisher Navoi teater og ser Romanov paladset udefra.

Efter næsten 3 ugers oplevelsesrig rejse i denne eksotiske verdensdel afslutter vi dagen med en afskedsmiddag.

Måltider: Morgenmad og aftensmad.

Vi kører til lufthavnen, fulde af indtryk og oplevelser.

Alle planlagte afgange

19 dage Pris Rejseleder Status Information
17. maj 23 til
4. jun 23
30.990 kr Nette Kornerup Ledige pladser Bestil rejse
23. aug 23 til
10. sep 23
30.990 kr Nette Kornerup Ledige pladser Bestil rejse
4. okt 23 til
22. okt 23
30.990 kr Gert Lynge Sørensen Ledige pladser Bestil rejse