Catania, den næststørste by på Sicilien, ligger ved foden af vulkanen Etna. Efter ødelæggelserne ved et jordskælv i 1693 blev byen genopbygget i barok byggestil. Den gamle bydel står på UNESCOs liste over verdens kulturarv. Vi skal selvfølgelig se på nogle af disse pragtbygninger. Men først skal vi opleve byens berømte fiskemarked.
Vi står tidligt op for at besøge A 'Piscaria (La Pescheria), det berømte fiskemarked i Catania. Det er et af de største fiskemarkeder i Italien. Der er mest livligt og animeret mellem kl. 7 og kl. 9, men det varer til først på eftermiddagen.
Fiskemarkedet er en helt utrolig attraktion i Catania, med et kæmpe udvalg af forskellige fisk og skaldyr, ja alt godt fra havet. Alle størrelser og formere af fisk sælges, fra små sardiner til kæmpestore tunfisk. I flere af boderne inviteres man til at smage på varerne.
Der er en travl og farverig atmosfære på markedet, der er beliggende i Piazza Alonzo di Benedetto, tæt på byhavnen,
Fiskerne forsøger at tiltrække købere med deres høje stemmer og masser af gestikuleren. I nærheden findes der også frugt- og grøntboder samt oste og svampe fra bjerglandsbyerne omkring Etna.
Efter besøget på fiskemarkedet, ser vi nærmere på byens smukke bygningsværker og vi oplever den særlige puls og charme, som byen er kendt for.
Piazza del Duomo, byens centrale plads, ligger i hjertet af Catania. En smuk bue af sicilianske barokke mesterværker omgiver pladsen.
Genopført i 1700 på stedet for den ældre middelalderlige piazza, har den nuværende piazza meget den samme rolle som centrum af byen, som den havde tidligere.
Det er et vigtigt mødested for lokalbefolkningen, og byens vigtigste gader løber sammen her. Så det er faktisk svært at gå vild i Catania! I midten af Piazza står den fine elefantfontæne fra 1736. Selvom den blev bygget som en efterligning af Berninis Minerva-elefant i Rom, giver den minder om Catanias historiske fortid.
Den er nemlig udført af gamle bygningsrester af lava og stammer tilbage fra romerne. Den gamle egyptiske obelisk på elefantens ryg, dekoreret med hieroglyffer, blev bragt fra Egypten til Italien.
Øst for pladsen står den storslåede Norman-katedral, dedikeret til skytshelgen og beskytter af byen, St. Agatha. Den blev bygget på resterne af et romersk badeanlæg.
Vores tur gennem Catania fører os også til Piazza Stesicoro, en af de vigtigste og mest populære pladser i den gamle bydel på grund af dens centrale beliggenhed og dens nærhed til det typiske marked "Fera o 'Luni".
På den ene side af pladsen, under vejoverfladen, i cirka ti meters dybde, kan man se en del af det romerske amfiteater. Det blev udgravet i det tidlige tyvende århundrede. Men det meste af teatret ligger stadig gemt under byen.
Der bliver tid på egen hånd, før vi om aftenen samles til afskedsmiddag.
Måltider: Morgenmad og aftensmad