Peter Emmerich Hansen
Peter har rejst i 20 af Indiens delstater, og har en stor interesse og tilknytning til landet.
Peter er cand.scient.pol. og har rejst i mange lande i Asien, men intet sted har haft større betydning for ham end Indien. Hans første rejse dertil blev en åbenbaring, og siden er det blevet til 28 besøg og rejser i omkring 20 af landets delstater. Han kender Indien indgående og beskriver selv sit forhold til landet som noget nær livslangt.
Peter har både personlige og professionelle bånd til Indien. Hans svigersøn er inder, familien stammer fra Vestbengalen, og flere af hans nærmeste venner er indiske familier, som han også har rejst sammen med. Derudover har han været evaluator på et danskstøttet udviklingsprojekt for polioramte børn i Indien, hvilket har givet ham et dybt kendskab til landets sociale og sundhedsmæssige udfordringer.
Det, der gør Indien helt særligt for Peter, er følelsen af at befinde sig et sted, der er fundamentalt anderledes: farverne, duftene, religionerne, den sociale adfærd og de kulturelle koder. Hver rejse til Indien oplever han som en form for "revaccination" – en påmindelse om verdens mangfoldighed og om, hvor privilegerede vi er i Danmark.
Som rejseleder bringer Peter et stort vidensniveau med sig. Han har et solidt kendskab til hinduismen og kan formidle både religionens betydning i hverdagen og dens mange nuancer. Samtidig interesserer han sig dybt for Indiens politiske, økonomiske og samfundsmæssige udvikling – og for spørgsmålet, mange rejsende stiller: Hvordan er Indien i dag?
Rejs med Peter Emmerich Hansen
Der er i øjeblikket ikke planlagt rejser med Peter Emmerich Hansen.
Viser ud af rejser