Hvad søger du?
Hans Henrik er journalist med fast base nord for Tel Aviv, og han har gennem de sidste 25 år skrevet om Israel og Mellemøsten.
Gennem en årrække var han korrespondent for Dagbladet Information og sidenhen Weekendavisen, og bruger nu sin tid på masser af andre ting. Det er blevet til en del bøger, senest som medforfatter til ’På Guds vegne’, der handler om religiøs radikalisering, men det er også blevet til bøger om jødedommen, om de palæstinensiske flygtninge og om konfliktens historie. For en del år siden skrev han en guidebog til Israel (Nyt Nordisk Forlag). Herudover holder han foredrag i Danmark, og sammen med sin israelske kone oversætter han israelsk skønlitteratur til dansk.
En af drivkræfterne i det journalistiske arbejde er nysgerrigheden og lysten til at forstå sammenhængene i det hele. Det er netop en af udfordringerne i en del af verden, hvor historie, religion, kultur og politik altid er i spil.
Hans Henrik har rejst meget rundt i Mellemøsten, og har god kendskab til landene omkring Israel, her i blandt Jordan.
Ledige pladser
10 dage
28. aug 23 - 6. sep 23
17.990 kr
Garanteret afrejse
8 dage
15. - 22. okt 23
15.490 kr
Afrejse fra Billund. Hjemrejse natten mellem 21. og 22. okt
Ledige pladser
10 dage
6. - 15. nov 23
18.990 kr
Ledige pladser
8 dage
19. - 26. dec 23
15.490 kr
Julerejse
Ledige pladser
12 dage
14. - 25. feb 24
Afventer pris
Ledige pladser
8 dage
10. - 17. mar 24
Afventer pris
Ledige pladser
10 dage
1. - 10. apr 24
Afventer pris