Lise Hegnet Jensen
Lise er dybt forelsket i Central- og det sydlige Afrika, hvor hun har boet og arbejdet i sammenlagt 15 år.
Lise har boet og arbejdet i Central- og det sydlige Afrika i sammenlagt 15 år. Hendes første møde med Afrika var en udstationering i Lesotho i årene 1985–1990, hvor hun arbejdede for Mellemfolkelig Samvirke i en periode præget af apartheid. Opholdet gav hende et nært indblik i, hvordan politiske forhold påvirker hverdagslivet, og hun oplevede blandt andet Nelson Mandelas løsladelse fra Robben Island, mens hun boede i Maseru.
Senere har Lise haft base i Uganda i og Lesotho i sammenlagt 12 år. Uganda har en helt særlig betydning for hende, og hun betragter landet som sit "andet hjem". Her har hun nære ugandiske venner, som hun har kendt i mere end 25 år, og som hun fortsat besøger mindst én gang årligt – ligesom de har været på besøg hos hende i Danmark.
Lise har tilbragt utallige timer på safari og har rejst meget rundt i det sydlige og østlige Afrika. Hendes rejser har spændt fra meget primitive til mere komfortable former, men fælles for dem er de stærke oplevelser i naturen og mødet med mennesker og kulturer.
Hun er uddannet socialpædagog og familiecoach og har i Danmark arbejdet som institutionsleder. I Uganda og Lesotho har hun været tilknyttet projekter med fokus på handicappedes samt kvinders vilkår og rettigheder.
Som rejseleder har Lise et indgående og personligt kendskab til rejsemålene. Hun er en engageret fortæller, der kombinerer faktuel viden med egne erfaringer, og hun lægger stor vægt på, at alle gæster føler sig set, hørt og trygge.
Rejs med Lise Hegnet Jensen
Der er i øjeblikket ikke planlagt rejser med Lise Hegnet Jensen.
Viser ud af rejser