Ring til os 86 22 71 81       Nyhedsbrev       trustpilot-viktorsfarmor

Malawi og Zambia

Safari i Dr. Livingstones fodspor

Dr. Livingstone var den første europæer, der rejste tværs over det afrikanske kontinent. Med baggrund i hans journaler har vi sammensat en eventyrlig rejse. Malawi byder på en enorm frodighed, og i Zambia tager vi på safari i en af de bedste nationalparker.

 

Priser fra

39.990 kr.

Max. 20 deltagere

15 dages rejse

Start din rejse her

Denne storslåede safarirejse har fokus på naturen, dyrelivet og den traditionelle dagligdag i David Livingstones Afrika. Da han blev fundet af Henry Stanley med de berømte ord: "Dr. Livingstone, I presume", havde han tilbragt mere end halvdelen af sit liv i Afrika. Han opdagede Malawi-søen og kortlagde floderne Shire og Luangwa. Ingen anden sø i verden har lige så mange fiskearter som Malawi-søen.

Malawi er et af de mindre kendte lande i Afrika og gemmer på en stor frodgihed - derfor kalder man det også "Afrikas varme hjerte". Vi rejser også et smut til Zambia, som har en af verdens bedste nationalparker. I alt besøger vi tre nationalparker og et naturområde, som byder på utrolige oplevelser. 

Vi rejser både i båd, bus og i safarikøretøjer. Det giver os mulighed for at få så mange oplevelser med som muligt i de skønne lande. I f.eks. nationalparken South Luangwa får vi mulighed for at se løver, zebraer, bøfler, giraffer, elefanter, flodheste, næsehorn og antiloper. 

5 gode grunde til at rejse til Malawi og Zambia med Viktors Farmor:

  • Kom på bådsafari på Shire-floden med udsigt til flodheste, krokodiller, elefanter og sabelantiloper
  • Hav gode chancer for at se leoparder, for South Luangwe har Afrikas højeste koncentration af dem
  • Sejl med ud på Malawi-søen, der er verdens 9. største ferskvandssø
  • Hold udkig efter de unikke Thornicroft-giraffer, som kun findes i South Luangwa
  • Vandr ved det naturskønne Zomba-plateau

Dagsprogram

  • Dag 1

    Afrejse fra København

    Vi flyver mod Malawi med en enkelt mellemlanding undervejs.

    Måltider: På flyet

     

  • Dag 2

    Ankomst til Blantyre og Chimwenya Game Park

    Vi lander i Blantyre midt på dagen og fortsætter til vores lodge, der ligger smukt omgivet af natur ved Chimwenya Game Park. Her får vi tid til at finde os til rette efter rejsen – måske med en stille stund på terrassen eller en gåtur i de naturskønne omgivelser. Hvis vi ankommer som planlagt, er der om eftermiddagen mulighed for at tage med på en guidet safaritur i bil eller en guidet vandretur med parkens naturguider.

    Måltider: På flyet og aftensmad

    Overnatning: Chigumula

  • Dag 3

    Kørsel til Zomba plateauet med udsigt til Mulanje-bjergene

    Vi forlader de smukke omgivelser og kører mod Zomba-plateauet. Vi kører langs Phalombe Road og nyder undervejs den smukke udsigt med Mulanje-bjergene i baggrunden. 

    Vi når frem til Zomba-plateauet midt på dagen. Zomba-plateauet er et relativt lavtliggende plateau omgivet af et antal høje bjerge. Byen Zomba var Malawis hovedstad indtil 1975, og byen var sæde for parlamentet indtil 1994. Livingstone og John Kirk besteg Zomba Mountain i 1859 under deres Zambezi ekspedition (1851-1864).

    Vi indlogeres på et resort, hvor vi har to overnatninger.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Zomba plateauet

  • Dag 4

    Vandretur ved Zomba plateauet

    Vores resort ligger med en smuk udsigt over Zomba plateauet. Efter morgenmaden er der mulighed for en ca. fire timers vandring i bjergene, skoven og på plateauet. Deltagere, der ikke helt er til en anstrengende vandring i højderne, kan vælge at gå en kortere tur, f.eks til søen og vandfaldet ikke langt fra vores resort.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Zomba plateauet

  • Dag 5

    Bådtur på Shire floden i Liwonde nationalpark

    Efter morgenmaden forlader vi plateauet for at køre til Shire floden, som Dr. Livingstone udforskede og kortlagde. Liwonde nationalparken er en af de mest atmosfærefyldte naturparker i Afrika. Parken domineres af Shire floden, der er palmeomkranset og idyllisk til trods for det store antal krokodiller og flodheste. Der menes at være omkring 900 elefanter, 4000 flodheste og 600 sabelantiloper i Liwonde nationalparken. Zebraer, koantiloper, næsehorn og hyænehunde ses også i parken. Der findes desuden også mange fuglearter.

    Efter frokost tager vi med båd på flod-safari i nationalparken.

    Vi har to overnatninger i Liwonde nationalparken.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Liwonde

  • Dag 6

    Bådsafari og game drive i Liwonde nationalpark

    I dag tager vi på morgen bådsafari, og om eftermiddagen på game drive.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Liwonde

  • Dag 7

    Kørsel til Malawi søen og landsbybesøg

    Efter en morgen bådsafari kører vi til vores lodge i den sydlige ende af Malawi søen. Malawi søen blev opdaget af Dr. Livingstone og John Kirk, da de sejlede op ad søen i en lokal båd i 1861. Dr. Livingstone lavede efterfølgende adskillige ekspeditioner op ad Malawi søen.

    Malawi søen omkranses af tre lande: Malawi, Mozambique og Tanzania. Søen er den 9. største og 3. dybeste sø i verden. Overfladen udgør 7% af verdens samlede vandoverflade af ferskvand. Malawi søen er den sø, som indeholder flest fiskearter i hele verden, og antallet af fiskearter anslås til at være et sted mellem 500 og 1000 arter. Af fiskene findes der 11 familier, men én familie skiller sig ud ved at være den artsrigeste, nemlig cichliderne (Cichlidae). Denne fiskefamilie udgør hele 90% af søens fiskefauna, og langt de fleste af dem er endemiske, dvs. at de kun findes i denne sø, og ingen andre steder på kloden.

    Efter ankomst besøger vi den nærliggende landsby, hvor vi kan få et godt indblik i dagliglivet ved søen. 

    Vi har to overnatninger på en lodge ved Malawi søen.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Cape Maclear

  • Dag 8

    Bådudflugt på Malawi søen med mulighed for snorkling

    I dag udforsker vi Malawi søen med båd. I Malawi er søtransporten af passagerer og gods af stor betydning. I søen findes flere øer små sandstrande. Om formiddagen sejler vi til en af øerne, hvor der er mulighed for at snorkle. Efter frokost tilbage på lodgen sejler vi om eftermiddagen ud til et sted, hvor der ofte ses oddere. Her er der også mulighed for at snorkle. Vi nyder solnedgangen over søen og sejler tilbage til vores hotel.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Cape Maclear

  • Dag 9

    Kørsel til Lilongwe og byrundtur

    Vi forlader Malawi søen og kører til Malawis hovedstad Lilongwe. Lilongwe blev udpeget til hovedstad i 1975 til fordel for Zomba længere mod syd for at støtte en mere ligelig regional udvikling i landet. Ved ankomsten til Lilongwe begiver vi os ud på en lille byrundtur og ser krigsmindesmærket og bronzestatuen af Malawis første præsident Dr. Hastings Kamuzu Banda.

    Vi har én overnatning på en lodge i Lilongwe.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Lilongwe

  • Dag 10

    Kørsel til South Luangwa nationalpark i Zambia

    Efter morgenmaden skal vi på en 4-dages safaritur i South Luangwa nationalpark i Zambia. Vi kører først til Mchinji, hvor vi ordner grænseformaliteterne. Fra grænsen kører vi til Chipata, Zambias hovedby i den østlige provins, og videre til Luangwa-dalen. Vi spiser frokost undervejs. Sidst på eftermiddagen kommer vi til vores lodge.

    South Luangwa regnes for at være en af verdens bedste nationalparker. Et besøg i Malawi og Zambia ville ikke være komplet uden oplevelsen af dette helt unikke område. Den 9050 km2 store nationalpark gennemskæres af Luangwa-floden, der løber gennem landskabet. Floden går jævnligt over sine bredder og danner dermed grobund for den frodige vegetation og det rige dyreliv.

    Nationalparken er hjemsted for mere end 40 pattedyr og 650 fuglearter. Parken rummer store flokke af løver, zebraer, bøfler, giraffer, elefanter og flodheste. Der er gode chancer for at opleve leoparder. Nationalparken har Afrikas højeste koncentrationer af leoparder. Her er også Thornicroft giraffer, der kun findes her i Luangwa-dalen.

    Vi har tre overnatninger på en lodge i South Luangwa.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: South Luangwa

  • Dag 11-12

    Safari i South Luangwa nationalpark

    Tidlig morgenvækning, kaffe, te, snacks, før vi tager på game-drive allerede kl. 6. Vi kører i specielle safarikøretøjer for at få mest muligt ud af oplevelserne. Drikkevarer og snacks medbringes på turen. Midt på formiddagen er vi tilbage til en god og fyldig brunch. Om eftermiddagen/aftenen er der igen game-drive.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: South Luangwa

  • Dag 13

    Kørsel til Lilongwe i Malawi

    Igen en dag med tidlig morgenvækning og game-drive, inden vi forlader lodgen og kører tilbage til Lilongwe. Overnatning på en lodge i Lilongwe.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Lilongwe

  • Dag 14

    Afrejse fra Lilongwe

    Sidst på formiddagen kører vi lufthavnen i Lilongwe, og begynder hjemrejsen.

    Måltider: Morgenmad og på flyet

  • Dag 15

    Hjemkomst

    Vi lander i København om morgenen.

Hoteller

Se nogle af de hoteller, vi plejer at bruge på vores rejser i Malawi og Zambia. Der kan ske ændringer i programmet, men nye hoteller vil være af samme standard.

Charmerende bjergresort beliggende højt på Zomba-plateauet med storslået udsigt over dalen.
Zomba plateauet

Hotel Sunbird Ku Chawe

Det er et charmerende bjergresort, som ligger højt på Zomba-plateauet med storslået udsigt over dalen. Hotellet har restaurant, bar og hyggelige haveområder, som indbyder til ro og afslapning.

Stemningsfuld safari-camp ved Shire-floden omgivet af parkens rige dyreliv.
Liwonde NP

Mvuu Camp

Vi bor på en stemningsfuld safari-camp ved Shire-floden omgivet af parkens rige dyreliv. Campen tilbyder komfortable telte, fælles loungeområder, restaurant og mulighed for at nyde dyreoplevelser direkte fra området omkring campen.

Afslappet lodge ved bredden af Malawisøen med sandstrand, pool og frodige haveområder.
Cape Maclear

Chembe Eagles Nest Lodge

Afslappet lodge ved bredden af Malawisøen med sandstrand, pool og frodige haveområder. Lodgen er et fint udgangspunkt for at udforske de omkringliggende landsbyer og selve Malawisøen.

Fredfyldt og komfortabel lodge i grønne, landlige omgivelser lige uden for Lilongwe.
Lilongwe

Kumbali Country Lodge

Vi bor på en fredfyldt og komfortabel lodge i grønne, landlige omgivelser lige uden for Lilongwe. Lodgen har restaurant, bar, have og pool og er kendt for sin afslappede atmosfære og bæredygtige profil.

Naturskøn safari-lodge ved Luangwa-floden med udsigt til områdets dyreliv.
South Luangwa NP

Msandile River Lodge

Det er en naturskøn safari-lodge ved Luangwa-floden med udsigt til områdets dyreliv. Lodgen har rummelige telte og chalets, fælles spiseområder, lounge og en lille pool.

Praktiske oplysninger

Her finder du relevante oplysninger om rejser til Malawi og Zambia

  • Pas og visum

    Der kræves visum til Malawi. Det er den rejsendes eget ansvar at indhente det fornødne visum. Det er i den henseende vigtigt, at passet er gyldigt i mindst 6 måneder udover rejsens varighed. Det er altid en god idé at have en ekstra kopi af passets informationsside med på rejsen. Den opbevares et andet sted end selve passet.

    Viktors Farmor fremsender visumvejledning og nødvendige dokumenter ca. 10 uger før afrejse, så den rejsende selv kan ansøge om visum.

    Visum til Malawi søges online og koster 150 USD plus ca. 10 USD i administrations- og kreditkortgebyr (i alt ca. 1035 kr). Visum udstedes normalt inden for 5 arbejdsdage. Visum kan tidligst søges 90 dage før ankomstdatoen. Det anbefales at ansøge senest 2 uger før afrejse. Prisen er med forbehold for ændringer fra lokale myndigheder.

    Hvis der ønskes hjælp med at indhente visum, kan Viktors Farmor søge om visum på den rejsendes vegne. Det koster 850 kr i administrationsgebyr plus 160 USD (ca. 1035 kr) for visum og gebyrer.

    Danske statsborgere er visumfri i 90 dage i Zambia.

  • Vaccination

    Som i de fleste andre oversøiske lande anbefales det at være vaccineret mod smitsom leverbetændelse (hepatitis A), stivkrampe (tetanus) og difteri. Viktors Farmor rådgiver af principielle årsager ikke om smitterisiko for malaria og om valg af malaria profylakse. 

    Små sår og rifter bør renses og desinficeres hurtigst muligt for at forebygge infektion.

    Bilharziose forekommer i Malawisøen, og ved badning i søen er der en mindre risiko for smitte. Risikoen vurderes dog generelt som lav. Som efter alle rejser er det vigtigt at oplyse sin læge om rejsemål og aktiviteter, hvis man bliver syg efter hjemkomsten. Bilharziose kan behandles effektivt med en kort medicinsk behandling.

    Rådfør dig med egen læge/specialklinik om vaccinationer og rejsemedicin. Du kan også orientere dig på Seruminstituttets hjemmeside. Der kan være forskel på, hvilke vaccinationer der tilrådes. Medbring evt. dagsprogrammet, hvorpå rejseruten er indtegnet.

    I forbindelse med din vaccination har Viktors Farmor en række rabataftaler, du kan gøre brug af:

    Rejsemedicinsk- og Medicinsk Speciallægeklinik på Jens Baggesens Vej 90 B, 8200 Aarhus N. Du vil ved rejseaftale med Viktors Farmor opnå 10 % i rabat (5 % ved japansk hjernebetændelse). For at opnå rabatten skal du oplyse dit fakturanummer for rejsen. 

    Udlandsvaccinationen I/S på Ørestads Boulevard 5, 2300 København S. Når du rejser med Viktors Farmor, kan du få 10 % på rejsevaccinationer. For at opnå rabatten skal du oplyse dit fakturanummer for rejsen. 

    Danske Lægers Vaccinations Service med over 45 klinikker fordelt over hele landet. Her får du som gæst med Viktors Farmor 10 % i rabat på alle deres rejsevacciner. Du skal blot meddele, at du rejser med Viktors Farmor.

  • Valuta

    Den lokale valuta i både Malawi og Zambia hedder kwacha. 1000 malawiske kwacha svarer til ca. 3,7 danske kroner, mens 100 zambiske kwacha svarer til ca. 34 danske kroner (maj 2026).

    Visa og Mastercard kan anvendes i lufthavne og i de større byer til hævning af kontanter i hæveautomater. Vær opmærksom på, at der ofte er en begrænsning på, hvor meget der kan hæves ad gangen, typisk svarende til omkring 800 kr., og at hæveautomaterne ikke altid fungerer.

    Det anbefales derfor også at medbringe et mindre beløb i USD-kontanter, som kan veksles til lokal valuta ved ankomsten, så man har en reserve, hvis det skulle være vanskeligt at hæve penge undervejs.

    Der kan betales med kreditkort på overnatningsstedet i Zambia.

  • Fysisk form på rejsen

    For at kunne deltage på rejsen skal du være godt gående og i en almindelig fysisk form. Rejsen egner sig ikke for bevægelseshæmmede, og det forventes, at du kan gå mindst 5 km. om dagen, samt håndtere din egen bagage.

  • Telefoni og internet

    Telefonopkald og mobildata er meget dyrt, så husk at slå data og roaming fra før indrejse. De fleste overnatningssteder har wi-fi omkring receptionen/baren, men det virker ikke altid.

  • Elektricitet

    Man bruger 220 volt i Malawi og Zambia. Medbring en rejseadapter, da stikkene kan variere.

  • Tidsforskel

    Der er ingen tidsforskel i forhold til Danmark ved dansk sommertid. Malawi og Zambia er 1 time foran Danmark ved dansk vintertid.

  • Fotografering

    Vis respekt ved fotografering af personer. Vis kameraet, smil, og spørg om det er ok at tage et foto. Respekter et nej.

    Det er forbudt at fotografere militærbygninger, broer, grænseovergange, kontrolposter, banegårde, lufthavne, militærfolk og politi.

  • Klima

    Klimaet er varmt, men ikke ulideligt. Viktors Farmor planlægger rejsen i den allerbedste årstid. Vær opmærksom på, at luften er tør, og at lyset er meget skarpt.

  • Påklædning

    Løstsiddende bomuldstøj anbefales, gerne i flere lag, så man nemt kan tilpasse sig dagens temperaturer. Selvom dagene ofte er varme, er lange bukser og langærmede skjorter eller bluser en fordel. De beskytter mod sol, insekter og tornekrat på nogle af turene. Om aftenen kan temperaturen falde, så en varm trøje eller let jakke kan være rar at have ved hånden.

    Nogle afrikanske insekter tiltrækkes af mørke farver som sort og blå. På safariture anbefales derfor tøj i afdæmpede naturfarver, så man falder bedre ind i omgivelserne. Et tørklæde er også praktisk som beskyttelse mod vind og støv.

    Uden for de større byer anbefales det, at kvinder bærer bukser eller kjoler, der dækker knæene. På overnatningsstederne er almindeligt, afslappet europæisk tøj helt passende. Selskabstøj er ikke nødvendigt, men det er en god idé at medbringe tøj i pæn og velholdt stand.

    Husk desuden gode vandresko samt et par sandaler.

  • Drikkevand

    Man bør ikke drikke vandet fra hanerne – heller ikke på hotellerne. Isterninger i drikkevarer bør ligeledes undgås.

    Rejsende får udleveret en drikkeflaske, som kan genopfyldes med rent drikkevand undervejs på rejsen.

  • Mad

    Maden i Afrika bliver kogt meget længe, og det er sjældent, at der forekommer mavetilfælde. Medbring eventuelt medicin mod maveonde for at være på den sikre side.

  • Drikkepenge

    På grupperejser er drikkepenge til chauffører og lokale guider inkluderet i rejsens pris.

    Det anbefales, at man giver lidt drikkepenge til stuepigen. Har man fået båret sin bagage til sit hotelværelse, er det ligeledes kutyme at give lidt drikkepenge.

    På restauranter er det normalt at lægge ca. 10 % til regningen, når man for eksempel køber drikkevarer.

  • Prisniveau

    Drikkevarer som mineralvand, øl og sodavand koster mellem 8 og 15 kroner for en flaske.

  • Indkøb

    Man kan med fordel købe de lokale kunsthåndværk (træfigurer, masker, tekstiler mm). Husk at forhandle om prisen.

  • Bagage

    Bagagen bør aldrig være tungere end at man til enhver tid kan bære det selv.

    Vær opmærksom på, at flyselskaberne ikke tillader powerbanks og e-cigaretter i den indtjekkede bagage. Har I sådanne apparater, skal de i håndbagagen.

  • Håndbagage

    Sørg altid for at have tandbørste samt lidt ekstra tøj/undertøj i håndbagagen så man er forberedt på det tilfælde, at bagagen kan være forsinket på bestemmelsesstedet.

    Vigtig medicin bør altid være i håndbagagen. Medbringer du receptpligtig medicin, i din håndbagage, skal navnet på recepten og flybilletten stemme overens.

  • Tyveri

    Lad være med at medbringe smykker eller kostbare ure og undgå at fremvise store pengebeløb på gaden. Hav i stedet kontante penge på kroppen i en ”pengekat” og kun et lille beløb i tasken eller lommerne. 

    Det er generelt sikkert at gå rundt, men hold øje med taske og lommer i store folkemængder.

  • Transport

    De afrikanske transportmidler er ikke altid designet til langbenede skandinaver, men vi vælger altid de bedst egnede transportmidler til rejsens rute og lokale forhold.

    Uden for nationalparkerne kører vi typisk i en Toyota Coaster-minibus. Den store bagage transporteres forsvarligt på bussens tag, mens håndbagagen opbevares i bussen. Det anbefales derfor at pakke så let som muligt.

    I nationalparkerne benytter vi firehjulstrukne safarikøretøjer. De er generelt i god stand efter lokale forhold og har som regel åbne sider og åbent tag, hvilket giver gode muligheder for at opleve naturen og dyrelivet. Det anbefales derfor at medbringe lag-på-lag tøj, solbeskyttelse og eventuelt regntøj.

    En del af rejsen foregår på grusveje og gennem den åbne savanne, hvor det i tørketiden kan være meget støvet. Det anbefales derfor at beskytte følsomt udstyr mod støv, ikke mindst kamera- og fotoudstyr.

    Der kan opstå forsinkelser eller ændringer i rejseplanen som følge af vejrforhold, vejarbejde, vejstandard, trafik, grænseovergange eller politikontroller. De større veje er for det meste asfalterede, mens mindre veje ofte er ujævne grusveje. De angivne køretider er derfor vejledende. Rejsen kræver en vis fleksibilitet og tålmodighed, men giver til gengæld adgang til områder og oplevelser langt fra de gængse turistruter.

  • Overnatningssteder

    På denne rejse benytter vi en kombination af hoteller, lodges og camps. De fleste overnatningssteder holder en god turistklassestandard, men standarden kan variere fra sted til sted. Værelserne varierer i størrelse og indretning og fordeles så hensigtsmæssigt som muligt af rejselederen.

    Nogle steder er forholdene mere enkle, og der kan forekomme fælles faciliteter eller private bade- og toiletfaciliteter under åben himmel. Der er ikke altid adgang til varmt vand, og periodiske strømafbrydelser kan forekomme.

    De fleste overnatningssteder har myggenet, men det kan ikke garanteres alle steder. Wi-fi findes ofte ved receptionen eller i fællesområderne, men forbindelsen kan være ustabil eller helt fraværende.

    Rejsen foregår i områder, hvor forholdene ikke altid er som hjemmefra, og den kræver derfor en vis grad af fleksibilitet og forståelse for de lokale vilkår.

  • Grænseformaliteter

    På denne rejse krydses grænsen mellem Malawi og Zambia to gange. Grænseovergange i denne del af Afrika foregår ofte i et roligere tempo, end mange er vant til, og ventetiden kan variere. Især ved indrejsen til Zambia må man ofte påregne lidt ekstra ventetid.

    Selvom de nødvendige tilladelser er arrangeret på forhånd, skal en række formaliteter fortsat håndteres ved selve grænsen. Det anbefales derfor, at man møder dagen med lidt ekstra tålmodighed og betragter grænsepassagen som en naturlig del af rejseoplevelsen.

  • Pakkeliste

    Husk at supplere pakkelisten med:

    - Badetøj/håndklæde

    - Mindre taske/turrygsæk til bådtur og safariture

    - Kikkert

    - Lommelygte/pandelygte + batterier

    - Læbepomade

    - Kasket eller solhat – gerne med myggenet til beskyttelse mod fluer

    - Solbriller

    - Solcreme med høj faktor

    - Myggespray – myggenet er ikke nødvendigt

    - Medicin mod maveinfektion

    - Sårrens eller antibakterielt middel til små sår og rifter

    - En rulle toiletpapir

    - Vækkeur

    - Salttabletter/halspastiller/tyggegummi

  • Værd at vide

    Man bør ikke dele gaver ud til lokalbefolkningen uden at have modtaget en tjeneste. Det frarådes helt at give gaver til børn. Det hæmmer lokalbefolkningens eget initiativ og fremavler tiggeri. 

    For alle, der skal ud at rejse med Viktors Farmor, tilbydes 10% på varer, som ikke er nedsatte på Spejdersports webshop. Fordelskoden oplyses ved bestilling af rejse.

  • Adventurerejse

    Rejsen Malawi og Zambia er en Viktors Farmor adventurerejse. En rejse, hvor der er lagt vægt på enestående oplevelser, men du skal være forberedt på køreture i ujævnt terræn. Turen kræver almen god fysisk form.

Kontakt os gerne, hvis du har spørgsmål eller vil vide mere om mulighederne for rejser til Malawi og Zambia.