Ring til os 86 22 71 81       Nyhedsbrev       trustpilot-viktorsfarmor

Solformørkelse i Egypten

Oplev solformørkelse og oldtidslevn i det sydlige Egypten

I 6 minutter og 23 sekunder forsvinder det skarpe dagslys over ørkenen. Temperaturen falder, solens korona træder frem, og horisonten får et særligt skær. Nyd den totale solformørkelse i ørkenen ved Luxor med astro-guide, og udforsk samtidig oldtidens Egypten fra vores eget krydstogtsskib på Nilen.

Priser fra

35.990 kr.

Max. 145 deltagere

8 dages rejse

Start din rejse her

Den 2. august 2027 bevæger månens skygge sig hen over Egypten. Luxor ligger tæt ved centerlinjen, og her varer totaliteten i 6 minutter og 23 sekunder. Det gør Luxor til det bedste sted at opleve årets store astronomiske begivenhed. Der går 140 år, før der kommer en solformørkelse af samme længde igen.

Observationsstedet er udvalgt med henblik på frit udsyn til himlen. Vores atro-guide Mikael Svalgaard sørger for, at vi er godt informeret om, hvad der sker på himlen, og hvilke fænomener vi kan holde øje med, når månen langsomt bevæger sig ind foran solen.

Viktors Farmor har arrangeret rejser til totale solformørkelser i mere end 20 år. Udover vores astro-guide Mikael Svalgaard deltager Louise Alkjær, som er egyptolog. Hun holder oplæg om Det gamle Egypten og er også forfatter til bøgerne Turen går til Egypten. Derudover holder hun en række foredrag om Egypten på Folkeuniversitetet. 

Solformørkelsen er rejsens naturlige højdepunkt, men den står ikke alene. Vi bor på vores eget nilkrydstogtsskib, og med det som base besøger vi templer og gravmæler langs floden. Vi ser Hathors velbevarede tempel i Dendera, de store tempelkomplekser i Luxor og Karnak, dobbelttemplet i Kom Ombo og Philae-templet på sin ø ved Aswan. På Nilens vestbred udforsker vi også tre af de overdådige grave i Kongernes Dal, hvor datidens faraoer blev stedt til hvile omgivet af skatte og vægmalerier.

Livet på båden er en oplevelse i sig selv. Fra dækket kan vi se grønne marker, palmelunde, landsbyer og små sejlbåde glide forbi. Andre steder strækker ørkenen sig mod horisonten. Alle måltider er inkluderet ombord, og der er også tid til en eftermiddag på egen hånd i Aswan samt en sejltur med felukka mellem byens øer.

5 gode grunde til at rejse til Egypten med Viktors Farmor:

  • Oplev 6 minutter og 23 sekunders total solformørkelse nær Luxor
  • Følg formørkelsen fra et observationssted udvalgt med henblik på frit udsyn
  • Bliv godt klædt på til oplevelsen af astro-guide Mikael Svalgaard
  • Sejl mellem Luxor og Aswan med helpension på vores eget nilkrydstogtsskib som fast base
  • Besøg nogle af Egyptens mest imponerende templer og monumenter

Dagsprogram

  • Dag 1

    Ankomst til Luxor og sejlads på Nilen

    Vi flyver fra København meget tidligt om morgenen og ankommer til Luxor ca. 4,5 time senere. Ved ankomst hjælper vores lokale repræsentant med visum, så vi hurtigt kommer gennem lufthavnen.

    Herefter kører vi direkte til vores nilkrydstogtskib, som er vores base under hele rejsen. Når vi har fundet os til rette i kahytterne, sætter skibet kurs mod Qena. Sejladsen varer lidt over fire timer, og vi spiser frokost ombord, mens de første udsigter til livet langs Nilen glider forbi.

    Måltider: Frokost og aftensmad

    Overnatning: Krydstogtskib, Qena

  • Dag 2

    Hathors tempel og Luxors store tempelby

    Efter morgenmad besøger vi Dendera-templet, der er viet til gudinden Hathor. Hun blev forbundet med blandt andet glæde, musik og moderskab, og templet var gennem århundreder mål for pilgrimme.

    Dendera er et af Egyptens bedst bevarede tempelanlæg. Indenfor ser vi søjlehaller, relieffer og lofter med astronomiske motiver, mens vores lokalguide fortæller om de ritualer og forestillinger, der knyttede sig til stedet.

    Herefter vender vi tilbage til skibet og sejler mod Luxor. Sidst på eftermiddagen går vi i land for at besøge Luxor-templet og Karnak-templet på Nilens østbred. 

    Karnak voksede gennem mere end 1.500 år og blev det religiøse centrum i oldtidens Theben. Vi går blandt enorme søjler og statuer og ser de gårdrum, porte og helligdomme, som skiftende faraoer føjede til anlægget. Luxor-templet var tæt knyttet til kongemagten og forbundet med Karnak via en omkring tre kilometer lang processionsvej flankeret af sfinkser. Vi kan stadig se flere af sfinkserne ved indgangen til templet, der ligger flot ned til Nilen.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Krydstogtskib, Luxor

  • Dag 3

    Solformørkelsen ved Luxor

    I dag venter rejsens store astronomiske begivenhed. Vi oplever solformørkelsen i ørkenen uden for Luxor.

    Den partielle fase begynder ca. kl. 11.40. Månen bevæger sig langsomt ind foran solen, lyset ændrer karakter, og temperaturen kan begynde at falde.

    Kl. 13.02 indtræffer totaliteten, og solen står højt på himlen. Landskabet mørkner, og solens korona bliver synlig omkring månens sorte silhuet. De klareste stjerner og planeter kan vise sig, og rundt langs horisonten kan dagslyset stadig anes. Ved Luxor varer totaliteten 6 minutter og 23 sekunder.

    Når solen kommer til syne igen, fortsætter den partielle fase frem mod cirka kl. 14.26. Vi markerer den særlige oplevelse med et glas bobler, inden vi vender tilbage til skibet.

    Om eftermiddagen sejler vi mod Esna. Ved Esna-slusen hæves eller sænkes skibet mellem flodens forskellige vandniveauer, inden vi lægger til for natten.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Krydstogtskib, Esna

  • Dag 4

    Sejlads til Aswan og templet i Kom Ombo

    Skibet letter anker tidligt og sejler sydpå mod Kom Ombo - en sejlads på ca. 11 timer. Det er en lang sejldag, hvor der er tid til at fordøje gårsdagens oplevelse, nyde livet på skibet og følge landskabet og livet langs floden.

    Sidst på eftermiddagen går vi i land ved Kom Ombo-templet. Templet skiller sig ud ved at være opført som et symmetrisk dobbelttempel med to indgange, to søjlegange og to helligdomme. Det er usædvanligt blandt egyptiske templer.

    Den ene del var viet til Sobek, krokodilleguden, der blev forbundet med Nilens kræfter og frugtbarhed. Den anden var viet til himmelguden Haroeris, som var en form af falke- og himmelguden Horus. På væggene ser vi relieffer, der giver indblik i både gudeverdenen og dagliglivet i oldtidens Egypten.

    Tilbage ombord fortsætter vi mod Aswan, hvor vi lægger til for natten.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Krydstogtskib, Aswan

  • Dag 5

    Aswan på egen hånd og sejlads med felukka

    Formiddagen og den første del af eftermiddagen er fri til egne oplevelser i Aswan. Mulighederne er mange. Man kan gå gennem byens farverige bazar, hvor alt fra souvenirs til krydderier faldbydes fra de små butikker og boder. Man kan også se nærmere på det lokale kunsthåndværk eller slå sig ned på en café og følge livet på floden.

    En anden mulighed er at tilkøbe en udflugt til Abu Simbel omkring 300 kilometer syd for Aswan. De to overdådige klippetempler ved Abu Simbel blev opført af Ramses II i det 13. århundrede f.Kr. for at signalere sin styrke og storhed overfor de folk, der kom sejlende til hans rige sydfra ad Nilen. Da bygningen af Aswan-dæmningen truede med at oversvømme området, blev templerne skåret i store blokke og genopført højere i landskabet i en international redningsaktion. Udflugten varer det meste af dagen og indebærer cirka 4 timers kørsel hver vej. Udflugten kan tilkøbes, når I bestiller rejsen.

    Sidst på eftermiddagen mødes vi igen og går ombord på en felukka, der er den traditionelle sejlbåd på Nilen. Vi sejler mellem de mange øer og klippeskær på Nilen ud for Aswan, og vi ser byen og det tørre ørkenlandskab fra vandet. Nilen og ørkenen er usædvanligt fotogene omkring Aswan, og det opleves bedst fra en traditionel felukka.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Krydstogtskib, Aswan

  • Dag 6

    Philae-templet og Aswan-dæmningen

    Når vi har spist morgenmad, sejler vi til øen Agilkia, hvor Philae-templet ligger smukt mellem Nilens blanke vand og de afrundede granitklipper. Templet er viet til gudinden Isis, der var en vigtig gudinde både i Det gamle Egypten og senere i den romerske periode. Templet stod oprindeligt på øen Philae, men blev truet af stigende vandstande efter opførelsen af dæmningerne ved Aswan. I en omfattende UNESCO-ledet redningsaktion blev anlægget derfor taget ned sten for sten og genopført på sin nuværende ø.

    Vi fortsætter til Aswan-dæmningen, der er et af det moderne Egyptens største ingeniørprojekter. Dæmningen regulerer Nilens vand, leverer elektricitet og har skabt den enorme Nassersø, som breder sig sydpå mod Sudan.

    Efter rundturen vender vi tilbage til skibet og begynder sejladsen nordpå mod Esna.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Krydstogtskib, Esna

  • Dag 7

    Gravene på Nilens vestbred

    Tidligt om morgenen sejler vi det sidste stykke mod Luxor. Efter frokost udforsker vi Nilens vestbred, hvor oldtidens egyptere anlagde grave og dødetempler i det tørre bjerglandskab. Både faraoer, embedsmænd og helt almindelige arbejdere blev stedt til hvile her i håbet om en god overgang til efterlivet.

    Særlig imponerende er de overdådige kongegrave i Kongernes Dal. Mere end 60 grave er blevet fundet her, og vi besøger tre af dem. Udefra kan indgangene virke beskedne. Men indenfor er korridorer og gravkamre udsmykket med farverige billeder og magiske tekster, der skulle hjælpe den døde farao videre til livet efter døden. Hvilke kongegrave vi besøger, afhænger af, hvilke der er åbne på dagen.

    Vi fortsætter til Medinet Habu, som er Ramses III’s store dødetempel. De dybe relieffer og bevarede farver gør det muligt at se detaljer, som mange andre tempelanlæg har mistet gennem årtusinderne. Reliefferne viser Ramses III’s bedrifter i livet, og særligt hans sejre på slagmarken bliver gengivet i detaljer.

    På vej tilbage standser vi ved Memnon-kolosserne. De to 18 meter høje statuer forestiller farao Amenhotep III og stod oprindeligt foran et enormt tempel, der siden næsten er forsvundet.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Krydstogtskib, Luxor

  • Dag 8

    Hjemrejse

    Vi tager afsked med skibet og kører til lufthavnen i Luxor.

    Herfra flyver vi tilbage til København efter en uge med oldtidens templer, livet langs Nilen og 6 minutter og 23 sekunder i månens skygge.

    Måltider: Morgenmad

Hoteller

Se det hotel, vi plejer at bruge på vores rejse i Egypten. Der kan ske ændringer i programmet, men nye hoteller vil være af samme standard.

Krydstogtsskib
Nilen

Krydstogt

★★★★★

Under hele rejsen bor vi ombord på vores eget femstjernede nilkrydstogtskib med helpension. Skibet har restaurant, spaområde og gratis wifi, og på den store tagterrasse er der swimmingpool med liggestole. Herfra kan vi nyde udsigten til livet langs Nilen og de skiftende landskaber, som vi sejler forbi.

Kabine
Nilen

Krydstogt

★★★★★

De rummelige kahytter på vores krydstogtskib er komfortabelt indrettede med aircondition, eget badeværelse, tv, sikkerhedsboks og minibar. Udsigten fra kahytten giver samtidig mulighed for at følge med i landskabet og livet langs Nilen, mens vi sejler.

Praktiske oplysninger

Her finder du relevante oplysninger om rejsen til Egypten.

  • Pas og visum

    Der kræves visum til Egypten for alle EU-statsborgere. Visum udstedes ved ankomsten og er inkluderet på alle Viktors Farmors rejser til Egypten. Det er i den henseende vigtigt, at passet er gyldigt i mindst 6 måneder udover rejsens varighed.

    Rejsende, som ankommer til Egypten forud for gruppen, skal selv sørge for at få visum ved indrejsen og betale for visum (36 USD).

  • Vaccination

    Statens Serum Institut anbefaler vaccination mod smitsom leverbetændelse (hepatitis A), stivkrampe (tetanus) og difteri ved rejser til Egypten. 

    Det anbefales desuden at medbringe medicin mod maveinfektion. Man bør rådføre sig med egen læge inden afrejse.

    I forbindelse med din vaccination har Viktors Farmor en række rabataftaler, du kan gøre brug af:

    Rejsemedicinsk- og Medicinsk Speciallægeklinik på Jens Baggesens Vej 90 B, 8200 Aarhus N. Du vil ved rejseaftale med Viktors Farmor opnå 10 % i rabat (5 % ved japansk hjernebetændelse). For at opnå rabatten skal du oplyse dit fakturanummer for rejsen. 

    Udlandsvaccinationen I/S på Ørestads Boulevard 5, 2300 København S. Når du rejser med Viktors Farmor, kan du få 10 % på rejsevaccinationer. For at opnå rabatten skal du oplyse dit fakturanummer for rejsen. 

    Danske Lægers Vaccinations Service med over 45 klinikker fordelt over hele landet. Her får du som gæst med Viktors Farmor 10 % i rabat på alle deres rejsevacciner. Du skal blot meddele, at du rejser med Viktors Farmor.

  • Forsikring

    Danskere i Egypten er hverken dækket af det gule sundhedskort eller det blå EU-sygesikringskort. Det anbefales derfor at tegne en rejseforsikring inden afrejse til Egypten.

  • Valuta

    Valutaen i Egypten er egyptiske pund (EGP). Da valutakursen kan variere, angives der ikke en fast vekselkurs.

    Det anbefales at medbringe et mindre beløb i USD eller EUR, som kan veksles til lokal valuta ved ankomsten som et supplement til kreditkort. Begge valutaer kan veksles i banker og på de fleste hoteller.

    Kreditkort accepteres på de fleste restauranter, og der findes hæveautomater mange steder, hvor det er muligt at hæve egyptiske pund. Der er blandt andet hæveautomater på hotellerne i Aswan og Luxor.

  • Fysisk form og deltagelse på rejsen

    For at deltage i rejsens program skal man være i almindelig fysisk form. Rejsen egner sig ikke for bevægelseshæmmede. Det forventes, at man kan holde et gangtempo på 4 km/t på fladt underlag, som svarer til en rolig, jævn gang. Man kan sammenligne det med én kilometer på ca. 15 minutter. Derudover skal man være selvhjulpen både fysisk og psykisk.

    På rejsen skal man kunne gå op til 3-5 km i løbet af de enkelte dage for at kunne deltage i hele programmet.

    Hvis rejselederen vurderer, at man ikke har de nødvendige forudsætninger for at deltage i et programpunkt, skal det respekteres. Her er man ikke berettiget til kompensation.

    Det forventes, at alle deltagere møder medrejsende, rejselederen, lokalbefolkningen, samarbejdspartnere, guider og chauffører med respekt, ordentlighed og åbenhed.

  • Telefoni og internet

    Telefonopkald og brug af mobildata kan være forbundet med ekstra omkostninger i Egypten, afhængigt af mobilabonnementet. Det anbefales derfor at undersøge vilkårene hos egen udbyder inden afrejse og eventuelt slå dataroaming fra. Der er gratis wi-fi på hotellerne.

  • Elektricitet

    Man bruger 220 volt i Egypten. Medbring eventuelt en rejseadapter, da stikkene kan variere.

  • Tidsforskel

    Egypten er som udgangspunkt 1 time foran Danmark. Da Egypten og Danmark skifter mellem sommer- og vintertid på forskellige datoer, kan tidsforskellen dog variere i kortere perioder.

  • Fotografering

    Vis hensyn, når der fotograferes mennesker. Spørg altid om lov, før der tages et billede, og respekter, hvis nogen ikke ønsker at blive fotograferet.

    Det er forbudt at fotografere militære installationer, broer, grænseovergange, kontrolposter, banegårde, lufthavne samt militær- og politipersonale.

    Det er også forbudt at indføre og anvende droner i Egypten uden særlig tilladelse. Det anbefales derfor ikke at medbringe en drone, da den kan blive konfiskeret ved indrejse, og overtrædelse af reglerne kan medføre bøder eller i alvorlige tilfælde fængselsstraf.

  • Påklædning

    Det anbefales at klæde sig respektfuldt, især ved besøg uden for de største turistområder og ved besøg i moskeer og andre religiøse steder. Som tommelfingerregel bør både mænd og kvinder dække skuldrene og bære tøj, der går til eller under knæene.

    Det er ikke nødvendigt at bære hovedbeklædning til daglig, men ved besøg i moskeer kan kvinder blive bedt om at dække håret. Det er derfor en god idé at medbringe et tørklæde.

  • Drikkevand

    Man bør ikke drikke vandet fra hanerne – heller ikke på hotellerne. Isterninger i drikkevarer bør ligeledes undgås.

  • Mad

    Det egyptiske køkken er præget af smagsindtryk fra blandt andet Syrien, Libanon, Tyrkiet, Palæstina og Grækenland. Friske krydderurter, varme krydderier og bælgfrugter spiller en central rolle, og mange retter er enkle, velsmagende og tilberedt med lokale råvarer.

  • Drikkepenge

    På grupperejser er drikkepenge til chauffører og lokale guider inkluderet i rejsens pris.

    På restauranter er det normalt at lægge ca. 10 % til regningen, når man for eksempel køber drikkevarer eller måltider.

  • Prisniveau

    Prisniveauet i Egypten er generelt lavere end i Danmark. En middag på en restaurant koster typisk 100-150 kr., afhængigt af restaurant og beliggenhed.

    Øl og vin er dog ofte dyrere end forventet. En flaske lokal vin koster typisk 120-170 kr., mens importerede vine som regel er endnu dyrere.

  • Alkohol

    Øl, vin og andre alkoholiske drikke kan købes på de fleste hoteller og mange restauranter. Priserne er ofte højere end i Danmark. På nogle lokale restauranter serveres der ikke alkohol, og her vil udvalget af drikke typisk bestå af vand, sodavand, te og kaffe.

    Der produceres både øl og vin i Egypten. Den lokale øl er populær og findes på de fleste restauranter og hoteller, mens udvalget af lokale vine er mere begrænset.

  • Indkøb

    Shopping i Egypten spænder fra moderne butikscentre til traditionelle basarer, hvor handlen stadig foregår, som den har gjort i generationer. Basarerne er en oplevelse i sig selv med et væld af farver, dufte og lyde, og de giver et fint indblik i den lokale handelskultur. Derfor indgår besøg på basarer også som en del af vores rejser i Egypten.

    Her kan man blandt andet finde håndmalede papyrusbilleder, keramik, lanterner, vandpiber, tekstiler og krydderier. Mange steder er det almindeligt at forhandle om prisen, og med et smil og lidt tålmodighed kan det være en del af oplevelsen.

  • Bagage

    Bagagen bør ikke være tungere, end at man til enhver tid kan bære den selv.

    Vær opmærksom på, at flyselskaberne ikke tillader powerbanks og e-cigaretter i den indtjekkede bagage. Har I sådanne apparater, skal de i håndbagagen.

  • Håndbagage

    Sørg altid for at have tandbørste samt lidt ekstra tøj/undertøj i håndbagagen så man er forberedt på det tilfælde, at bagagen kan være forsinket på bestemmelsesstedet.

    Vigtig medicin bør altid være i håndbagagen.

  • Flyrejsen

    Viktors Farmor benytter som udgangspunkt Egypt Air, medmindre andet er angivet ved den enkelte rejse. På gruppebilletter hos Egypt Air er det desværre ikke muligt at forhåndsreservere sæder – heller ikke for rejsende, der ønsker at sidde sammen.

    Det er som regel muligt at vælge sæde uden beregning ved check-in, dog med forbehold for ledige pladser. Der er følgende muligheder for check-in:

    • Online via Egypt Airs hjemmeside eller app (åbner 48 timer før afrejse)
    • Ved selvbetjeningsautomater i lufthavnen (åbner 3 timer før afrejse)
    • Ved check-in-skrankerne i lufthavnen (åbner 3 timer før afrejse)

    Ønsker man at sikre sig et bestemt sæde på forhånd, er det i nogle tilfælde muligt at tilkøbe sæder direkte hos flyselskabet. Dette afhænger dog af tilgængelighed.

  • Hotelstandard

    Egypten er et land med store kontraster. I de større byer finder man moderne hoteller, restauranter og infrastruktur, men hverdagen fungerer ikke altid på samme måde som hjemme. Service, vedligeholdelse og praktiske løsninger kan variere, og man kan opleve mindre udfordringer som en dryppende vandhane, en sprunget pære eller et toilet, der løber. Det kan også forekomme på 4- og 5-stjernede hoteller.

    De hoteller, vi samarbejder med, er velrenommerede turistklassehoteller, som er nøje udvalgt for deres kvalitet, beliggenhed og serviceniveau. Alligevel kan enkelte faciliteter afvige fra den standard, man typisk forventer i Danmark. På hoteller med en central beliggenhed må der desuden forventes en smule trafikstøj.

  • Rejseleder

    Egyptiske regler betyder, at guidning ved seværdigheder kun må varetages af certificerede lokalguider. Derfor er det den lokale guide, der formidler historien og fortællingerne på stedet. Rejselederen vil i stedet bidrage med baggrundsviden og sætte dagens oplevelser i perspektiv under køreturen til og fra seværdighederne.

  • Pakkeliste

    Husk at supplere pakkelisten med:

    - Kasket eller solhat

    - Solbriller

    - Solcreme med høj faktor

    - Medicin mod maveinfektion

    - Myggespray

    - Evt. rejseadapter

    - Varmt tøj til de kølige morgener og aftener

  • Værd at vide

    For alle, der skal ud at rejse med Viktors Farmor, tilbydes 10% på varer, som ikke er nedsatte på Spejdersports webshop. Fordelskoden oplyses ved bestilling af rejse.

    Vær opmærksom på, at de egyptiske myndigheder kan ændre retningslinjerne med kort eller uden varsel. Der tages derfor forbehold for ændringer i programmet som følge af nye myndighedskrav.

Kontakt os gerne, hvis du har spørgsmål eller vil vide mere om mulighederne for rejser til Egypten.