Oscar Langtved Pallisgaard
Oscar har rejst vidt i Centralasien, fra store byer til afsides bjergområder. Erfaringerne har givet ham et nuanceret blik på regionen.

Oscar har en dyb forståelse for Centralasien, og har rejst i de postsovjetiske lande mere end 25 gange. Fascinationen startede, da han som 16-årig deltog i en debatturnering i Moskva med sit gymnasies debathold. Mødet med en ny kultur og et blik bag det daværende “jerntæppe” var en øjenåbner. Han nyder at diskutere, hvorfor landene ser ud, som de gør i dag, og hvordan politik, historie og kultur hænger sammen.
Andre vigtige elementer for Oscar er at skabe tryghed og inklusion på sine rejser. Og at gøre selv komplekse emner forståelige på en jordnær måde.
Oscar har rejst i mere end 45 lande, ofte på rejser, der går ud over det sædvanlige. Han har bl.a. cyklet 800 km med en rejsekammerat fra Kutaisi i Georgien til Armeniens hovedstad Jerevan og tilbage igen.
For Oscar handler rejser om at være åben og imødekommende over for de mennesker, der deler deres land og kultur med os. Det er også grunden til, at han har valgt at studere psykologi – for at forstå menneskelige interaktioner på tværs af kulturer endnu bedre.
Rejs med Oscar Langtved Pallisgaard
Der er i øjeblikket ikke planlagt rejser med Oscar Langtved Pallisgaard.
Viser ud af rejser