Ring til os 86 22 71 81       Nyhedsbrev       Trustpilot 4,5 starts

Kinas farverige folkeslag

Guizhou, Sichuan og grænselandet til Tibet

Vi møder levende, gamle skikke og nogle af de mest farvestrålende folkeslag i Kina: Tibetanere og folkene dong, miao, gejia og yi. Vi rejser mod øde landsbyer, klostre og templer og ud i naturen med gletsjere, risterrasser, blå bjergsøer og pandaer.

Priser fra

27.990 kr.

Max. 20 deltagere

16 dages rejse

Start din rejse her

Tag med til det sydvestlige Kina med farverige folkefærd, hvor urgamle traditioner, bjerge i horisonten og et rigt folkeliv danner rammen for et helt særligt eventyr.

Vi begynder i Chongqing, som er en af verdens største byer, men hurtigt drejer vi væk fra hovedvejene og ind i de mindre kendte provinser Guizhou og Sichuan. Her oplever vi, hvordan natur og folkeliv præger hinanden.

Hverdagslivet udfolder sig blandt terrasserede rismarker, tætte skove og landsbyer, hvor Dong- og Miao-folkene stadig lever som deres forfædre gjorde. De har stolte håndværkstraditioner med imponerende trækonstruktioner og traditionelle sange og danse. 

Vi møder mennesker, der bærer deres historie på kroppen – i broderede klædedragter og med sølvsmykker. Vi inviteres indenfor til forestillinger, ser lokale markeder og måske får vi en smagsprøve på fermenterede delikatesser, vi ikke kender hjemmefra. 

Undervejs besøger vi travertinterrasser i Huanglong og nationalparken Jiuzhaigou – to af Kinas mest betagende naturområder. Vi fortsætter til det tibetanske højlands forpost i Kangding og Tagong. Her finder vi yakokser, klostre og en livsform, der kun langsomt lader sig påvirke af verden udenfor. 

Rejsen afsluttes i Chengdu, hvor pandaer og Sichuans smagfulde køkken giver os et sidste indblik i Kinas mange facetter.

Vi har hele fire strækninger med højhastighedstog gennem rejsen, og herudover kører vi med private busser gennem det farverige område af Kina.

5 gode grunde til at rejse til Guizhou og Sichuan med Viktors Farmor:

  • Opdag to kontrastfulde kulturområder: Det farverige Guizhou og det tibetanske Sichuan
  • Udforsk noget af Kinas smukkeste natur med bjerge, gletsjere, risterrasser, tågeskov og højlandsplateau
  • Få et autentisk indblik i tibetansk kultur i klostre og landsbye i grænselandet til Tibet
  • Nyd både udsigter og græssende yakokser i Tagong med sneklædte bjerge i baggrunden
  • Oplev minoritetsgrupper og deres skikke i landsbyerne Matang og Zhaoxing - fra batik til flerstemmig sang

Dagsprogram

  • Dag 1

    Afrejse mod Kina

    Vi starter rejsen og flyver fra København via Doha til Chongqing.

    Måltider: Mad på flyrejsen

  • Dag 2

    Ankomst til en af verdens største byer: Chongqing

    Vi ankommer om eftermiddagen til Chongqing, der med over 30 millioner indbyggere er en af Kinas (og verdens) største byer. Den ligger placeret ved Yangtze-floden.

    Hvis ankomsttidspunktet tillader det, tager vi direkte fra lufthavnen til Ciqikou, Chongqings gamle bydel, hvor fortidens Kina stadig kan mærkes i de smalle brostensgader. Her dufter der af te og krydderier fra gamle tebutikker og gadekøkkener, mens lokale kunsthåndværkere sælger alt fra kalligrafi til silke. Langs floden ses træhuse med udskårne altaner.

    Dagen byder på den første af mange spændende, kulinariske oplevelser: Velkomstmiddag med hotpot. Efter middagen tjekker vi ind på hotellet.

    Måltider: Mad på flyrejsen samt aftensmad i Chongqing

    Overnatning: Chongqing

  • Dag 3

    Med højhastighedstog til Guizhou

    Vi fortsætter i dag til provinsen Guizhou. Om morgenen kører vi til togstationen for at tage med et af Kinas utrolige højhastighedstog til Congjiang, og herfra med bus videre Zhaoxing. Vi er fremme først på eftermiddagen.

    Zhaoxing er den største Dong-landsby i Guizhou-provinsen. Den er udvalgt som en af "de seks smukkeste landsbyer i Kina" og optaget i Guinness Rekordbog i 2001. 

    Byen er omgivet af grønne risterrasser og skovklædte bjerge. Landsbyen er kendt for sine imponerende trommetårne og overdækkede broer, som symboliserer fællesskab og tradition. Her møder vi hverdagens Kina i langsomt tempo, hvor musikken og håndværket stadig spiller en vigtig rolle.

    Vi udforsker landsbyen og starter ved landsbyporten. Herfra fortsætter vi til udsigtsplatformen, hvorfra der er en flot panoramisk udsigt over byen og de fem trommetårne. Dernæst besøger vi Zhaoxing Dong Kulturmuseum for at lære mere om Dong-folket og deres kultur.

    Dong-folket har en stærk tradition for a cappella-sang som "Grand Song of the Dong", der er en flerstemmig folkesang uden instrumenter.

    Dong-kvinder bærer ofte håndvævede, broderede klæder med sølvsmykker, mens mænd typisk har enkle, mørkeblå dragter. Dong-folket har traditionelt levet af risdyrkning, teproduktion og skovbrug. De har ikke deres eget skriftsprog, så deres historie og kultur videreføres mundtligt gennem sange og fortællinger. Dong-folkets huse er bygget i træ, og Zhaoxing er som de andre landsbyer, vi besøger på turen, utrolig velbevaret.

    Vi besøger herefter de forskellige trommetårne, bl.a. Xin Tuan ("tro") med det høje trommetårn på 25,9 meter, Zhi Tuan ("visdom"), Yi Tuan ("retfærdighed"), Li Tuan ("ritual") og Ren Tuan ("velgørenhed").

    Om aftenen kan man gå en tur på det store natmarked og måske finde sig en spændende snack.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Zhaoxing

  • Dag 4

    Traditioner i Dong- og Miao-landsbyer

    Efter morgenmaden kører vi en time til Dong-landsbyen Huanggang, der er en af de smukkeste og mest traditionelle Dong-landsbyer i Guizhou. Landsbyen er grundlagt under Song-dynastiet (960-1297) og har bevaret den autentiske Dong-kultur, hvor lokalbefolkningen har levet en simpel livsstil i århundreder.

    Vi udforsker dagliglivet og den unikke arkitektur i landsbyen, der ligger uden for de sædvanlige turistruter. Også Huanggang kan byde på fem trommetårne.

    Vi kører videre til Miao-landsbyen Biasha, der er kendt som "Kinas sidste revolverlandsby", hvor indbyggerne lovligt må eje og bære våben. Biasha-folket menes at være efterkommere af Chi You, en mytisk kriger, med traditioner der går 2.000 år tilbage. Mændene er klædt som gamle krigere, mens kvinderne bærer sorte skjorter og broderede nederdele.

    Ved ankomst vil Biasha-mændene affyre tre skud, hvilket er en traditionel måde at byde gæster velkommen. Vi oplever en folkeforestilling om Biasha-kulturen, herunder landbrug, jagt og ægteskabsskikke, samt en unik hårklipningsceremoni.

    Efterfølgende går vi en lille tur i landsbyen, der ligger højt på en bakkekam.

    Efter besøget kører vi ca. 3 timer til Jiabang, hvor vi har én overnatning.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Jiabang

  • Dag 5

    Smukke risterrasser ved Jiabang og Dong-landsbyen Dali

    Om morgenen går vi en tur blandt Miao-folkets risterrasser ved Jiabang. Terrasserne strækker sig over 10.000 hektar og er et meget smukt syn. Når morgendisen stiger op, ligner Jiabang et eventyrland.

    Efter besøget kører vi til Dong-landsbyen Dali. Det er en stille og fredelig landsby med 400 gamle phoebe-træer (i laurbærfamilien), hvoraf over 40 af dem er mere end 500 år gamle.

    Vi går rundt i byen på gamle stenstier fra Qing-dynastiet (1636-1912) og ser de flotte træbygninger i firlænget stil. Hvis tiden tillader det, går vi til det smukke Sandie-vandfald (ca. 2 km væk).

    Herefter kører vi til byen Rongjiang med en enkelt overnatning. 

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Rongjiang

  • Dag 6

    Til Zhenyuan: Orientens Venedig

    Vi kører cirka 2,5 timer til den gamle by Zhenyuan. Med en historie, der strækker sig over 2.200 år, rummer Zhenyuan hundredvis af gamle bygninger fra Ming-dynastiet (1368-1644) og Qing-dynastiet (1644-1912). Wuyang-floden snor sig gennem byen i en "S"-form, hvilket har givet den tilnavnet "Orientens Venedig".

    Vi besøger Tin Hau-templet, som er designet i sydfujiansk stil, og krydser Zhusheng-broen, som er en syvbuet blåstensbro fra Ming-dynastiet, for at nå Den Sorte Drage-hule (Qinglong-hulen).

    Det er faktisk ikke så meget en hule, men mere et kompleks af gamle templer, pavilloner, helligdomme og paladser, der repræsenterer både buddhisme, taoisme og konfucianisme. Det siges, at Zhang Sanfeng, grundlæggeren af Tai Chi, var involveret i opførelsen af templerne.

    Vi har herefter tid til at nyde den smukke udsigt langs Wuyang-floden.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Zhenyuan

  • Dag 7

    Kinesisk folkesang i Langde og batik i Matang

    Vi står lidt tidligt op for at køre cirka 2 timer til Miao-landsbyen Langde, der er kendt som "Hjembyen for kinesisk folkesang og dansekunst". Det er en mindre besøgt landsby med en rolig atmosfære, venlige indbyggere og en rig kulturel arv.

    Ved ankomsten bliver vi taget varmt imod med en traditionel ceremoni af kvinder i Miao-dragter, der tilbyder vinsmagning. Herefter er der sang- og danseforestilling, hvor mændene spiller på lusheng. Lusheng er en traditionel kinesisk fløjte, som er et mundorgel-lignende blæseinstrument med flere bambusrør af varierende længde, hver med en fritsvævende metal-tunge, der producerer lyd. I mens danser kvinderne. Vi er velkomne til at deltage.

    Efter frokost besøger vi Gejia-landsbyen Matang for at opleve batikfremstilling. Gejia-folket er en særlig etnisk minoritet med specielle skikke, et eget sprog og karakteristiske dragter.

    Gejia-landsbyen Matang er kendt for sin særegne batik- og broderikunsthåndværk. Lokale piger begynder at lære at tegne mønstre i en alder af omkring 8 år.

    Herefter forlader vi Guizhou-provinsen og tager videre til turens anden hoveddel. Vi skal igen med højhastighedstog. I dag er det en 4,5 times togtur fra Kaili til Chengdu, som er hovedstaden i Sichuan-provinsen.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Chengdu

  • Dag 8

    Sichuan: Travertin-terrasser i Huanglong

    Her til morgen kører vi videre med tog mod en stor naturoplevelse. Togturen tager ca. 2 timer.

    Vi besøger Huanglong i Minshan-bjergene i den nordvestlige Sichuan-provins. Området har en af verdens mest spektakulære travertin-terrasser, der strækker sig 3,6 kilometer under den majestætiske Xuebaoding-top (5.588 meter). Travertin er en type kalksten, der ofte aflejres i en trappeformet formation, når vandet fra en kilde strømmer ned ad en bakke eller klippe. Det ses blandt andet også i Pamukkale i Tyrkiet.

    I dalens højeste punkt (3.556 meter) findes de berømte "Femfarvede Damme", hvor 693 små søer glimter som smaragder. Huanglong er kendt for sine fantastiske udsigter over sneklædte bjerge, gletsjere, vandfald og skove og er et vigtigt habitat for kæmpepandaer og gyldne stumpnæseaber. Af den grund blev Huanglong udnævnt til et verdensnaturarv i 1992.

    Vi tager en svævebane til toppen og nyder dalen, mens vi går ned.

    Efter ca. 3 timer kører vi videre til Jiuzhaigou og tjekker ind på vores hotel.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Jiuzhaigou

  • Dag 9

    Vandfald og bjergsøer i Jiuzhaigou-nationalpark

    Jiuzhaigou var engang et isoleret paradis med ni tibetanske landsbyer og forblev uberørt indtil midten af det 20. århundrede. Nationalparken er kendt for sin natur med imponerende vandfald og bjergsøer, herunder 114 turkise søer, 47 kilder, 17 vandfald og 11 strømhvirvler fordelt i tre dale. De skiftende farver afhænger af årstiden og skaber et enestående landskab af bjergtoppe og frodige skove.

    Vi har hele dagen til at udforske nationalparken. Undervejs tager vi på flere vandreture, hvor vi nyder de smukke udsigter, de farverige søer, og ikke mindst komme helt tæt på de brusende vandfald. Det er en dag, hvor naturen taler for sig selv.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad 

    Overnatning: Jiuzhaigou

  • Dag 10

    Mod Kangding og det tibetanske højlandsplateau

    Efter morgenmaden tager vi bus til togstationen og herefter toget tilbage til Chengdu for straks at fortsætte med bus til Kangding. Vi har en transportdag foran os, men det er det hele værd.

    Kangding ligger i en dal omgivet af nogle af de højeste bjerge i Sichuan. Byen ligger på grænsen til det tibetanske højland og har i århundreder været et mødested for kulturer og karavaner. I den historiske by blander tibetanske klostre sig med moderne kinesisk byliv.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Kangding

  • Dag 11

    Bjergudsigter i Zhedou og tibetansk kultur i Tagong

    Vi starter dagen med at tage bus fra Kangding op til Zheduo-passet. Med en højde på 4.298 meter er der ofte en fantastisk udsigt.

    Efter at nyde udsigten fortsætter vi til Xinduqiao, der er en malerisk tibetansk by omgivet af smukke landskaber. Byen fungerer som en port til Tagong-græslandet og Gongga-bjerget.

    Vi kører videre til Tagong og besøger Tagong-klostret, der oprindeligt blev bygget i det 7. århundrede under den tibetanske Kong Songtsen Gampo. Det har gennem århundreder været et religiøst og kulturelt centrum for tibetanske buddhister. I dag er det stadig et aktivt religiøst sted, hvor munke udfører daglige ceremonier, og pilgrimme kommer for at bede.

    Tibetanere er et etnisk og kulturelt folkeslag med rødder i det tibetanske plateau, primært i Tibet-regionen i Kina samt i nabolande som Indien, Nepal og Bhutan, men også i flere provinser i selve Kina - Sichuan, Yunnan, Gansu og Qinghai. Deres kulturelle identitet er præget af tibetansk buddhisme, der spiller en central rolle i deres samfund, traditioner og hverdag.

    Sproget, tibetansk, har flere dialekter og skrives med eget skriftsystem. Deres traditionelle livsstil har historisk været opdelt mellem nomadisk kvægavl og landbrug, men moderne tibetanere findes også i bysamfund. I Kangding og Tagong-området bor den tibetanske undergruppe Kham.

    Tibetanerne har en rig kunstnerisk og religiøs kultur, som ses i deres klostre, ritualer, thangka-malerier og musik. Deres historie har været præget af perioder med selvstændighed og perioder med kinesisk styre, hvilket har medført politiske og kulturelle spændinger, især i nyere tid.

    Sidst på dagen kører vi videre til et andet tibetansk område, Danba.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad 

    Overnatning: Danba

  • Dag 12

    Danba: Tibetansk landsby, græssletter og yakokser

    Vi lægger ud med at besøge den tibetanske landsby Zhonglu. Danba-regionen er befolket af Gyarong-tibetanere, som er en undergruppe af tibetanere med deres egen unikke dialekt, arkitektur og traditioner. Kvinder i Danba er kendt for deres skønhed, og regionen kaldes ofte "De smukke kvinders dal". 

    Området er berømt for sine historiske stentårne, som menes at være opført mellem Ming- (1368-1644) og Qing-dynastiet (1644-1912). Tårnene, nogle over 30 meter høje, blev brugt til forsvar og kommunikation.

    Danba ligger i en dal omgivet af sneklædte bjerge og frodige skove. Floder og græsklædte bakker gør området til et paradis for naturelskere og fotografer.

    Vi vender tilbage til Tagong for at besøge græssletterne og en tibetansk landsby. Vi krydser de store græsarealer, hvor yakokser og lokale tibetanere strejfer omkring med sneklædte bjerge i baggrunden. Vi nyder udsigten over det hellige bjerg Mount Yala på 5.820 meter og Minya Konka, inden vi fortsætter til Hailuogou-gletsjerpark. 

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Hailuogou

  • Dag 13

    Besøg i Hailuogou-gletsjerparken

    Hailuogou-gletsjerparken har nogle af verdens smukkeste gletsjere, dannet af is og sne fra Mount Gongga. Bjerget er med sine 7.556 meter det højeste i Sichuan-provinsen, og det tredjehøjeste i verden uden for Himalaya. Der findes i alt 74 gletsjere, hvoraf Hailuogou er den flotteste og lettest tilgængelige.

    Vi kører til indgangen ved Hailuogou og videre ind i parken. Undervejs får vi udsigter til sneklædte bjerge, gletsjere og skove. Vi tager en svævebane op til udsigtspunktet over Mount Gonga-gletsjeren med isfald, sneklædte tinder og Minya Konka i det fjerne. Vi er nu oppe i 3.600 m.o.h.. Herfra vandrer vi hen til kanten af gletsjeren.

    Efter at have nydt udsigten en sidste gang, tager vi med svævebane og bus tilbage til vores hotel.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Hailuogou

  • Dag 14

    Yi-folket i Moxi og tilbage til Chengdu

    Om morgenen tager vi på opdagelse i den charmerende gamle by Moxi, der er rig på historie og kultur. Her finder vi blandt andet en katolsk kirke, som Mao og kommunisterne brugte til overnatning i 1935 under Den Lange March.

    Byens beboere er både tibetanere, yi-folk og han-kinesere. Yi-folket er primært bosat i provinserne Yunnan, Sichuan, Guizhou og Guangxi. De tilhører den tibetansk-burmanske sprogfamilie og har deres eget sprog, som har flere dialekter og et unikt skriftsystem. Med over 9 millioner er de en af Kinas største etniske minoriteter. Deres religion er traditionel animisme og forfædrekult, men der er også elementer af buddhisme, daoisme og kristendom.

    Efter en dejlig frokost tager vi på en naturskøn køretur tilbage til Chengdu (4-5 timer).

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Chengdu

  • Dag 15

    Kæmpepandaer og Kuan Zhai i Chengdu

    Om formiddagen kører vi til Dujiangyan Panda Base uden for Chengdu. Det 50 hektar store område huser omkring 40 store pandaer.

    Chengdu er kendt som pandaens hovedstad, da langt de fleste vildtlevende pandaer lever i bambusskovene i Sichuan og provinsen Gansu nord for Sichuan.

    Dujiangyan Panda Base er dedikeret til redning og genoptræning af kæmpepandaer. Centret arbejder især med ældre pandaer og dem, der skal tilbage i naturen – og det hele foregår på dyrenes præmisser.

    Efter frokost kører vi tilbage til Chengdu, hvor vi går en tur i Kuan Zhai-gaderne. Kuan Zhai betyder brede-smalle gader og består af tre historiske parallelle gyder fra Qing-dynastiet. Bygninger i gammel stil, lokalt Chengdu-liv, spændende Sichuan-snacks og udsøgt Sichuan-håndværk gør det til et af de mest attraktive steder i Chengdu.

    Vi når også lige et besøg på broderimuseet, inden vi nyder lokal Sichuan-mad som afskedsmiddag.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Chengdu

  • Dag 16

    Mod lufthavnen og afrejse

    Vi flyver hjem efter en fantastisk tur til spændende og anderledes egne i Kina.

    Måltider: Morgenmad

Praktiske oplysninger

Her finder du relevante oplysninger om rejsen: Kinas farverige folkeslag

  • Pas og visum

    Rejsende med dansk pas kan fra den 8. november 2024 til den 31. december 2025 rejse ind i Kina med fly uden visum for ophold i op til 30 dage.

    Pas skal være gyldigt ½ år efter hjemrejse.

    Passet bør altid medbringes i løbet af dagen, da de fleste seværdigheder har sikkerhedskontrol, hvor pas skal fremvises.

    Det er altid en god idé at have en ekstra kopi af passets informationsside med. Den opbevares et andet sted end selve passet.

  • Vaccination og hygiejne

    I Kina er hygiejnen bedre end de fleste andre steder i Asien. 

    Som i de fleste andre lande, anbefales det at være vaccineret mod smitsom leverbetændelse (hepatitis A), stivkrampe og difteri. Tal evt. med egen læge eller en specialklinik for rejsemedicin.

    Du kan også orientere dig på Seruminstituttets hjemmeside. Der kan være forskel på, hvilke vaccinationer der tilrådes.

    I forbindelse med din vaccination har Viktors Farmor to rabataftaler med Rejsemedicinsk- og Medicinsk Speciallægeklinik (Jens Baggesens Vej 90 B 8200 Aarhus N) og Udlandsvaccinationen I/S (Ørestads Boulevard 5, 2300 København S). Begge steder får du op til 10% i rabat ved vaccinationer.

  • Valuta

    Kineserne er stort set gået over til elektronisk betaling med en app på deres mobiltelefon, svarende til MobilePay. Man kan dog stadig bruge kontanter, men nogle gange har kineserne ikke byttepenge, som du så skal vente på.

    Der er to betalingsapps: AliPay og WeChat, hvor man kan tilslutte sit vestlige kreditkort (Visa, Master, Diners, American Express mv.). Sikkerheden er høj. For at bruge de 2 nævnte betalingsapps kræver det dog, at man har en telefon med dataadgang. Download gerne hjemmefra – AliPay er lettest at bruge. Husk at indtaste pasoplysninger. 

    Vi anbefaler, at du har en lille smule kinesisk valuta, da betalingsapp'en en gang imellem ikke fungerer. Det kan hæves i kontantautomater, der findes mange steder. Hvis du henvender dig til din danske bank i god tid, kan den sandsynligvis også veksle for dig.
    Store hoteller og shopping malls kan ofte tage internationale kreditkort, men de foretrækker de kinesiske betalingsapps.

  • Hoteller

    Vi bor på pæne og rene turistklassehoteller, der alle er håndplukkede til denne rejse.

  • Måltider

    Hovedmåltiderne består typisk af kogte/stegte grøntsager og kød, surt og sødt samt ris. Gafler kan bestilles de fleste steder, men ellers må man klare sig med spisepinde og/eller ske.
    Maden i Sichuan er lækkert krydret, men der findes også mindre krydrede retter.

  • Telefoni og internet

    Man kan ringe og sende sms fra danske mobiltelefoner. De fleste store teleselskaber i Danmark har Kina med i deres World Roaming. Hvis det ikke er muligt hos dit teleselskab, kan du købe et eSIM-kort her: https://esimkort.dk/esim-kina

    Der er i Kina blokeret for adgang til Google og de fleste sociale medier. Installer derfor en VPN, f.eks. LetsVPN. Det skal gøres inden afrejse til Kina. Det koster pt. 49 kr. pr måned.
    Uanset alt, så anbefaler vi, at du har en telefon med dataadgang, så du også kan bruge apps til f.eks. vejkort samt oversættelse (kun få kinesere taler engelsk).

  • Elektricitet

    Der er 220 volt, så danske el-apparater kan bruges. Danske elstik er brugbare de fleste steder, men medbring evt. en adapter.

  • Drikkevand

    Drik ikke vand fra hanen - heller ikke på hotellerne. Undgå helst is. Det er muligt at købe flasker med mineralvand.

  • Drikkepenge

    Rejsens pris inkluderer drikkepenge og helpension til guider, chauffører og restauranter. Til lommepenge er 50-100 kr./dag nok.

  • Fotografering

    Hvis man vil fotografere mennesker, bør man altid spørge om lov først.

  • Påklædning

    I Guizhou og Chengdu vil der typisk være 20-30 grader om dagen og 15-20 grader om natten. I Sichuan, og især i det tibetanske højlandsplateau vil der være 15-20 grader om dagen og 5-10 grader om natten.

    Da temperaturerne kan variere, bør man medbringe tøj til både køligt og varmt vejr samt vindtæt jakke. Desuden regntøj, solbriller og solhat. Medbring også gerne en dagsrygsæk til at medbringe vand, en trøje eller andre ting, man kan få brug for i løbet af dagen.

  • Indkøb

    De traditionelle souvenirs i Kina er f.eks. silke (både i metermål og forarbejdet), lakarbejder, malerier og kalligrafi, cloisonne, stenstempler, drager, og meget, meget mere.

  • Prisniveau

    En øl på en restaurant koster ca. 10-20 kr., en sodavand eller vand ca. 10 kr. Vand i en kiosk koster ca. 2-3 kr.

  • Bagage

    Bagagen bør aldrig være tungere end at man til enhver tid kan bære den selv.

    Vær opmærksom på, at flyselskaberne ikke tillader powerbanks og e-cigaretter i den indtjekkede bagage. Har I sådanne apparater, skal de i håndbagagen. Powerbanks skal have tydelig angivelse af kapacitet.

    Nogle hoteller tilbyder tøjvask, men det er ofte dyrt. F.eks. 50 kr. for vask af en t-shirt. 

  • Håndbagage

    Ved afrejse fra Danmark, så sørg for at have tandbørste samt lidt ekstra tøj/undertøj i håndbagagen så man er forberedt på det tilfælde, at bagagen kan være forsinket på bestemmelsesstedet.

    Vigtig medicin bør altid være i håndbagagen. Medbringer du receptpligtig medicin, i din håndbagage, skal navnet på recepten og flybilletten stemme overens.

  • Indenrigsfly og togrejser

    På togrejserne i Kina må man ikke medbringe lightere eller magnetiske genstande, hverken i hovedbagage eller håndbagage. Dette gælder også ved indgange til seværdigheder.
    Desuden må man ikke medbringe flydende ting som alkohol, og ofte tillades det ikke at medbringe neglefile og andre ting, som kan opfattes som våben. Dette skal alt sammen i hovedbagagen. Alt med batterier skal i håndbagagen.

  • Toiletter

    På hotellerne er der ofte vestlige toiletter, og toiletpapir er til rådighed. På restauranter og offentlige toiletter er der hovedsageligt pedal-toiletter (man sidder på hug over en aflang kumme eller hul i gulvet). Der er ikke altid toiletpapir, så medbring lommeletter/toiletpapir. 

  • Tidsforskel

    Kina er 6 timer foran Danmark. Når kl. er 12:00 i Danmark, er den 18:00 i Kina. 

  • Forsikring

    Selvom Kina er et af de absolut sikreste lande i Asien at rejse i, tilrådes det, at man tegner en rejseforsikring, der dækker såvel tyveri og beskadigelse af bagage samt udgifter til sygdom og hjemtransport.

     

  • Værd at vide

    For alle, der skal ud at rejse med Viktors Farmor, tilbydes 10% på varer, som ikke er nedsatte på Spejdersports webshop. Fordelskoden oplyses ved bestilling af rejse.

Kontakt os gerne, hvis du har spørgsmål eller vil vide mere om mulighederne for rejser til Kina.