Ring til os 86 22 71 81       Nyhedsbrev       Trustpilot 4,5 starts

Kerala: Landsbyliv og natur i Sydindien

Fra grønne bjerge og backwaters til farverige landsbyer og kulturer

Rejs med til frodige Kerala, kendt som ”Guds eget land” for sin enestående natur. Her forenes kolonihistorie med en rig keralansk kultur. Vi sejler på de rolige backwaters, nyder de grønne bakkelandskaber og har god tid, da vi bor flere nætter samme sted.

Priser fra

17.990 kr.

Max. 20 deltagere

10 dages rejse

Start din rejse her

Vi starter vores eventyr i kystbyen Cochin, hvor kolonihistorie og lokal hverdagskultur smelter sammen i farverige markeder, gamle kirkebygninger og stemningsfulde gader.

Herfra bevæger vi os dybere ind i Keralas kultur med besøg i små landsbyer, hvor vi får lejlighed til at sludre med beboere langt fra det Indien, som de fleste turister besøger.

Undervejs deltager vi i hverdagsaktiviteter, religiøse ritualer og nyder hjemmelavet mad i lokale hjem.

Midtvejs i rejsen venter en spændende og anderledes sejltur på de berømte backwaters ombord på en traditionel håndbygget husbåd – hvor natur og hverdagsliv glider stille forbi langs kysterne.

Senere fortsætter vi til højlandet omkring Munnar, hvor grønne teplantager og frodige dale danner bagtæppet for flere dage med natur og lokal kultur.

Rejsen afrundes i naturskønne omgivelser ved Periyar-floden, hvor vi lader roen sænke sig og fordøjer indtrykkene, før vi vender hjem.

Kom med på en rejse fyldt med naturoplevelser og indblik i det keralanske hverdagsliv, hvor de lokale nysgerrigt spørger ind til os, ligesom vi også får indblik i deres ritualer og historier.

5 gode grunde til at rejse til Indien med Viktors Farmor:

  • Gå på opdagelse i kolonitidens spor i stemningsfulde Fort Cochin
  • Få et enestående indblik i det lokale landsbyliv – uden andre rejsende
  • Oplev teproduktionens proces på en privat teplantage i Keralas bjerge
  • Sejl gennem de fredelige backwaters, og overnat på traditionel husbåd
  • Opdag dyreliv og forhistoriske hulemalerier i Chinnar National Sanctuary

Dagsprogram

  • Dag 1

    Afrejse fra Danmark

    Vi flyver fra Danmark med kurs mod Kerala i Indien. Afrejse er som udgangspunkt fra København, medmindre andet er oplyst.

    Måltider: Mad på flyet 

  • Dag 2

    Cochin: Dronningen ved Det Arabiske Hav

    Efter ankomst om morgenen kører vi til vores hotel i Cochin.

    Cochin, også kendt som "Dronningen ved Det Arabiske Hav", har i århundreder tiltrukket folk fra nær og fjern. Arabere, kinesere, portugisere, hollændere og englændere har alle sat deres præg på byen. I dag er Cochin den kommercielle hovedstad i delstaten Kerala og den næstvigtigste by på Indiens vestkyst, kun overgået af Mumbai.

    Vi spiser frokost på hotellet, hvorefter vi kan tjekke ind (check-in er fra kl. 14).

    Om aftenen tager vi på en guidet gåtur gennem Broadway-markedet og det centrale grøntsagsmarked, hvor vi får et levende indblik i det lokale hverdagsliv og markedets rolle som samlingspunkt.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Cochin

  • Dag 3

    Backwaters, kolonihistorie og indisk dans

    Efter morgenmad på hotellet kører vi mod den lille landsby Poothotta. Her får vi vores første møde med de stemningsfulde backwaters – et vidtforgrenet netværk af kanaler, laguner og landsbyer. Her leves livet langs vandet, som fungerer som hverdagens transportmiddel.

    Vi får et nært indblik i landsbylivet, de daglige gøremål, og hvordan livet her er tilpasset de særlige forhold i backwaters-området. Besøget er en del af et tæt samarbejde med landsbyen og vores lokale partner og foregår uden andre turister. Til frokost nyder vi hjemmelavet mad, tilberedt og serveret af landsbyens familier.

    Om eftermiddagen kører vi tilbage til Cochin for en guidet sightseeingtur i Fort Cochin – den gamle bydel, der emmer af kolonihistorie. Vi ser bl.a. Francis-kirken, som blev opført i 1510 af en munk. Det er den første europæiske kirke bygget i Indien, og stedet hvor Vasco da Gama oprindeligt blev begravet.

    Turen afsluttes med et besøg i den jødiske synagoge fra 1568. Det er den eneste af sin slags i Indien, som ligger i de gamle, hyggelige gader i Jew Town. Efter rundturen vender vi tilbage til hotellet, hvor der er tid til at slappe af, inden vi spiser aftensmad sammen.

    Om aftenen overværer vi Kathakali, som er en underholdende og farverig indisk danseform fra Kerala. Den kombinerer dans, drama og musik og skildrer ofte episke historier fra hinduistisk mytologi.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Cochin

  • Dag 4

    Landsbyliv og hinduistisk tilbedelsesritual

    Fra morgenstunden tager vi til landsbyen Ramamangalam, som ligger blot 25 km fra Cochin, men stadig bærer præg af en traditionel landbrugslandsby med stolte traditioner og en stærk kulturarv. Her tilbringer vi dagen sammen med de lokale, hvor vi bl.a. besøger en skole og ser, hvordan de driver deres landbrug.

    Dagen afsluttes med, at vi deltager i en puja – et hinduistisk tilbedelsesritual – i landsbyens tempel, hvor vi sammen tænder olielamper, der omkranser hele templet.

    Det er en betagende og stemningsfuld oplevelse, som giver en sjælden og nærværende indsigt i det lokale, åndelige liv.

    På vej hjem spiser vi aftensmad på en særlig udvalgt lokal restaurant.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad.

    Overnatning: Cochin

  • Dag 5

    Husbåd på kanalerne

    Efter morgenmaden pakker vi sammen og tjekker ud fra hotellet. Rejsen går nu mod Alleppey, hvorfra vi går ombord på en traditionel husbåd – en smukt konstrueret træbåd med komfortable kahytter og en åben terrasse.

    Herfra venter et døgns sejlads gennem Keralas backwaters, og det er med god grund et af rejsens højdepunkter.

    Livet langs kanalerne folder sig ud for øjnene af os, mens vi roligt glider forbi landsbyer, rismarker, cyklende skolebørn, små værfter og palmeomkransede bredder. Hver båd har sin egen skipper og kok, som tilbereder måltiderne ombord – måske endda med friskfanget fisk fra lokale både.

    Udsigten er konstant betagende, og på dækket er der god plads til bare at være, nyde roen og lade indtrykkene synke ind.

    Når solen går ned, smager vi på dagens middag, og senere venter en god nats søvn i vores kahytter med rigtige senge og eget toilet. Aftenen er lun og stille – og det kan være svært at trække sig tilbage.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Husbåd i Backwaters

  • Dag 6

    Mod Munnar i de frodige, grønne bjerge

    Vi tager afsked med skipper og kokketeamet på husbådene og kører videre mod Munnar, der ligger smukt placeret i den frodige bjergkæde Western Ghats. Munnar er en idyllisk bjergby kendt for teplantager og sine frodige dale og bjerge.

    Grundet det indbydende landskab og de køligere temperaturer fungerede byen under kolonitiden som sommerresidens for de britiske koloniherrer. Det er noget, som stadig ses i de historiske bygninger, og som har overlevet tidens slid og ælde.

    Ved ankomst tjekker vi ind på vores hotel, og resten af eftermiddagen er til fri disposition. Der er mulighed for at slappe af eller tage en gåtur i de grønne omgivelser og nyde udsigten.

    Om aftenen samles vi til fælles middag på hotellet.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Munnar

  • Dag 7

    Let vandring blandt hulemalerier, vilde dyr og grave

    Vi starter dagen med at køre til Chinnar Wildlife Sanctuary, hvor vi sammen med en lokalguide tager på en let vandretur gennem naturreservatet. Her besøger vi grotter med hulemalerier fra den mesolitiske periode.

    Undervejs oplever vi med lidt held et rigt dyreliv – her lever bl.a. elefanter, gaur-okser, leoparder, sambarhjorte, kæmpe egern og Hanuman-langurer.

    På vejen tilbage til hotellet stopper vi i landsbyen Marayoor, hvor vi spiser frokost. Herefter besøger vi et udhugget klippetempel med ældgamle inskriptioner. Vi går også til det berømte megalitsted “Mount of the Dead” med forhistoriske gravstrukturer.

    Vi slutter dagen med et besøg på en traditionel sukkerrørsfarm, hvor man fremstiller den lokale specialitet, jaggery (indisk rørsukker).

    Aftensmaden spises på hotellet, hvorefter aftenen er fri til afslapning og refleksion over dagens oplevelser.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Munnar

    Vi har ophold på House of MG in Ahmedabad, som er et charmerende og stilfuldt hotel. Foto Viktors Farmor
  • Dag 8

    Fra plantage til kop: En dag med teproduktion

    I dag dykker vi ned i teproduktionens verden. Det er en industri, der ikke blot præger landskabet, men som også har stor betydning for områdets økonomi og kultur.

    Efter morgenmad på vores resort besøger vi et te-museum, der giver en god forståelsesramme og sætter teproduktionens historie og betydning i perspektiv.

    Herefter kører vi videre til en privat teplantage, hvor vi til fods udforsker de frodige omgivelser og lærer om både dyrkning og høst af te.

    Frokosten nydes i fredelige, grønne omgivelser på plantagen, hvor der også er tid til at slappe af.

    Vi forventer at være tilbage på hotellet omkring kl. 15, hvorefter der er mulighed for at besøge Eravikulam Nationalpark, som ligger cirka 45 minutters kørsel væk. Området var tidligere et jagtområde for britiske plantageejere, men blev fredet i 1975 for at beskytte den truede Nilgiri Tahr – en sjælden bjergged, som kun findes her i området. For at værne om arten lukker myndighederne dog af og til parken midlertidigt.

    Hvis parken er lukket, kan vi i stedet tage en kort vandretur i det grønne landskab omkring plantagerne. Alternativt kan man blive på resortet og nyde roen og de smukke udsigter.

    Vi samles til fælles aftensmad på hotellet.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad 

    Overnatning: Munnar

  • Dag 9

    Rolige timer i Periyars grønne dal før afrejse

    Efter morgenmaden kører vi ca. 3,5 time til et smukt beliggende resort ved floden Periyar – ikke langt fra lufthavnen.

    Her er der god tid til at slappe af i de grønne og frodige omgivelser, tage en dukkert i poolen og nyde de sidste timer, inden vi sent om aftenen kører mod lufthavnen, og hjemrejsen til Danmark begynder.

    Måltider: Morgenmad, frokost og aftensmad

    Overnatning: Periyar (vi tager i lufthavn om aftenen)

  • Dag 10

    Hjemrejse

    Vi flyver hjem om natten og tjekker derfor ud af vores hotel sent om aftenen. Fra Indien går turen mod København med et stop undervejs, inden vi ankommer til Danmark.

    Måltider: Der serveres mad på flyet

Praktiske oplysninger

Her finder du relevante oplysninger om rejser til Indien.

  • Pas og visum

    Der kræves visum til et besøg i Indien.

    Dit pas skal være gyldigt i 6 måneder udover opholdets varighed, være maskinlæsbart og minimum have to blanke sider tilbage.

    Visum skal søges online inden afrejse. Der kan ikke søges om e-visum tidligere end 30 dage før indrejse i Indien. Vi sender en vejledning til ansøgningen ca. 30 dage inden afrejse fra Danmark. Online-visum koster pt. 25 USD (Det sættes dog nogle gange ned til 10 USD fra april til juni). Det søges her

    Man kan også vælge at søge visum på Indiens ambassade i København. Men det kræver, at de får passet indleveret fysisk. Se mere om proceduren og dagsprisen på Indiens ambassades hjemmeside. 

    Ønsker I, at Viktors Farmor søger om visum på jeres vegne koster det 1250 kr. i administrationsgebyr plus de 25USD for selve visummet.

    Viktors Farmor sender besked til rejsernes tilmeldte, når der er garanteret afrejse. Søg ikke visum inden da. Det er altid en god idé at have en ekstra kopi af passets informationsside med. Den opbevares et andet sted end selve passet.

    Husk at printe visummet ud i farver og medbring det på rejsen. 

  • Vaccination

    Som i de fleste andre oversøiske lande, anbefales det at være vaccineret mod smitsom leverbetændelse (hepatitis A), stivkrampe og difteri. Endvidere anbefales tyfusforebyggelse ved rejser i Indien over to uger. Viktors Farmor rådgiver af principielle årsager ikke om smitterisiko for malaria og om valg af malaria profylakse.Du bør tale med egen læge eller en specialklinik for rejsemedicin. Medbring evt. dag-for-dag programmet, hvorpå rejseruten er indtegnet.

    I forbindelse med din vaccination har Viktors Farmor to rabataftaler med Rejsemedicinsk- og Medicinsk Speciallægeklinik (Jens Baggesens Vej 90 B 8200 Aarhus N) og Udlandsvaccinationen I/S (Ørestads Boulevard 5, 2300 København S). Ved begge steder får du op til 10% i rabat ved vaccinationer.

    Du kan også orientere dig på Seruminstituttets hjemmeside. Der kan være forskel på, hvilke vaccinationer der tilrådes.

  • Valuta

    Indisk valuta er rupees (INR). Der går ca. 10 danske kroner på 120 rupees.

    Kreditkort kan bruges i større forretninger. Man kan ligeledes hæve penge fra kreditkort i hæveautomaterne, der i Indien hedder ATM. Der er ATM-automater i de næsten alle større byer.

    Men det til trods er det altid en god ide også at have kontanter, da mange små butikker og restauranter kun tager imod kontanter. Bemærk at det er forbudt at indføre og udføre indiske rupees i Indien. Så medbring amerikanske dollars eller euro, der kan veksles til rupees til en god kurs i Indien.

  • Specielt for Spiti - Ekspedition i indisk Himalaya

    Rejsen Spiti - Ekspedition i indisk Himalaya er en Viktors Farmor adventurerejse.

    En rejse, hvor der er lagt vægt på enestående oplevelser, men hvor man skal være forberedt på at have en vis spejderånd og overbærenhed, både hvad angår indkvartering og ændringer i programmet undervejs. Disse rejser er mere strabadserende end de øvrige ture i programmet.

    Læs mere om adventurerejser her.

    Dette er en ægte eventyrrejse for dem, der vil ud på kanten af verden. Det er ikke som sådan nogen hård tur, og vi skal ikke gå ret meget. Men vi kommer højt op, og vi kommer derud, hvor hotellerne ikke altid har danske standarder, og ikke alt fungerer 100% som derhjemme. Der er desuden lange køreture ad hullede bjergveje. Det skal man være klar på for at få det fulde udbytte af rejsen.

  • Fysisk form på rejsen

    For at kunne deltage på rejsen skal du være godt gående og i en almindelig fysisk form. Rejsen egner sig ikke for bevægelseshæmmede, og det forventes, at du kan gå mindst 5 km. om dagen, samt håndtere din egen bagage.

  • Specielt for Kultur og vandring i Ladakh og Zanskar - Højdesyge

    På rejsen Kultur og vandring i Ladakh og Zanskar tilbringer vi tid i højden, så vi har sørget for at sætte tid af til akklimatisering. Det sker især i Leh, som vi flyver til, og som ligger i 3500 meters højde. Højdesyge kan opstå og viser sig bl.a. ved hovedpine, kvalme og utilpashed. Den mest normale form for højdesyge er ovre efter to-tre dage. Det kan ofte afhjælpes ved at undgå at blive afkølet samt ved at indtage rigelig med væske. På www.netdoktor.dk står der mere om højdesyge.

    Tager du medicin, har KOL eller lider du af en hjertesygdom eller anden sygdom, der kan blive forværret af en rejse i højderne, bør du i god tid inden afrejse kontakte egen læge. Har du ikke erfaring med, hvordan du reagerer på højder, kan du vælge at medbringe Diamox tabletter, som i et vist omfang kan forebygge højdesyge. Spørg hos din læge eller henvend dig til Rejsemedicinsk Klinik, www.rejsemedicin.dk

  • Måltider

    Maden på rejsen vil i langt de fleste tilfælde være indisk om end i en mildere version, end lokalbefolkningen foretrækker det. 
    Der vil være dage uden mulighed for købe alkoholiske drikkevarer. 

  • Telefoni og internet

    Telefoni. Indien har selvvalg fra Danmark. Tryk 0091 + omr.nr + abn.nr. Fra Indien til Danmark trykkes 0045 + dansk nummer. En dansk mobil kan som regel bruges fra Indien. Mobiltaksten afhænger af dit teleselskab. Det er billigt at ringe hjem til Danmark fra telefoner i kiosker med ISD skilte. Her koster det ca. en krone pr minut at ringe til et dansk fastnetnummer.

    Særligt for Tigersafari i Indien: Vi enkelte gange oplevet, at det er forbudt at medbringe mobiltelefoner på safarikørsler. Det er for at undgå fotos på sociale medier med geo-lokalitetsdata på, hvilket kan hjælpe krybskytter til at finde tigerne. Det er meget sjældent, at vi har oplevet det, men det kan være, at I bliver bedt om at aflevere mobiltelefonen ved indgangen til nationalparken. Men I får den igen, når I kører ud efter safarikørslen. 

    Internet. Der er efterhånden wi-fi på langt de fleste hoteller og et stigende antal restauranter i Indien. Mange steder gratis, nogle steder mod en beskeden betaling. Det er også muligt at bruge mobildata på telefonen de fleste steder - men tjek lige priserne hos dit teleselskab i Danmark inden afrejse, da det ofte er en dyr fornøjelse. 

  • Elektricitet

    Strømstyrken er 230 volt. I det meste af Indien benyttes type D stik, så man bør medbringe adapter.

  • Drikkevand

    Det frarådes på det kraftigste at drikke postevand fra hanen. Mineralvand kan købes overalt til billige penge.

  • Drikkepenge

    På grupperejser med Viktors Farmor er drikkepenge til chauffører og lokale guider inkluderet i rejsens pris. Det sagt, er man naturligvis velkommen til at give en ekstra skilling til chaufførerne eller lokalguiderne, hvis man har lyst. Men der er absolut ingen krav om dette. 

    Derimod er det vigtigt, at man giver et lille beløb (f.eks. svarende til ca. 7 kr (1 amerikansk dollar), hvis man får båret sin kuffert til og fra hotelværelset. Det er også kutyme at lægge 10% på de drikkevarer og måltider, man selv betaler. I forbindelse med de måltider, er er inkluderet i rejsens pris, er drikkepenge ikke inkluderet, så her er det også vigtigt at ligge lidt. Skopassere og andre, der yder en service, forventer også en skilling. Der er mange, der forventer drikkepenge i Indien, men beløbende er ikke store. Forvent at bruge ca. 100-150 kr. i alt på drikkepenge til restauranter og hoteller på en rejse på ca. 13 dage.

    På individuelle rejser er drikkepenge til chauffører og lokale guider ikke inkluderet.

     

  • Foto

    Indien er et paradis for fotogragfer. Motiverne står i kø, og alt virker eksotisk og farverigt. Men vis respekt! Især i forbindelse med fotografering af mennesker. Vis kameraet og smil og spørg om det er ok at tage et foto. Respekter et nej, hvis det er svaret. Især mange ældre bryder sig ikke om at blive foreviget. Militære områder, checkpoints samt lufthavne må ikke fotograferes. Der findes også helligdomme, hvor det ikke er tilladt at fotografere indendørs. 

  • Påklædning

    Indernes holdning til påklædning er ret afslappet. Det er ikke nødvendigt at medbringe ”fint” tøj til hotellerne. T-shirts og kortærmede bluser/skjorter er anvendelige. Lårkort nederdel eller shorts til kvinder er ikke velset alle steder (f.eks. i templer og i større byer). Ligeledes skal man helst dække sine skuldre.

    På rejserne til Indien fra november til marts er det koldt om natten, hvorfor en god, varm jakke og måske endda et sæt skiundertøj vil være værd at medbringe. Især hvis man skal på tigersafari i det tidlige morgengry. Dagene er dog som regel varme og solrige. På rejserne til det tropiske Sydindien vil temperaturene være betydeligt højere om vinteren. 

    Bemærk at det kan være koldt i Himalaya. Også om sommeren. Derfor er det vigtigt at have tøj med til køligt klima på rejserne til Spiti, Ladakh og Zanskar. Typisk vil det dog blive behageligt varmt midt på dagen, hvorfor lag-på-lag-princippet er ideelt til rejser i disse områder, hvor betydelige temperatursvinger kan forekomme. 

    Nogle rejsende foretrækker at medbringe et par sokker, de kan have på under besøg i de buddhistiske klostre i Himalaya. Nogle steder er det helt i orden at have strømper på, mens det andre steder er påkrævet at have bare tæer. 

    På rejser med morgensafarier, kan det blive meget koldt ved daggry fra november til og med februar. Det bliver varmt op ad dagen, men de første morgentimer er kolde, så medbring varmt tøj og uldundertøj. Tag også gerne en regnjakke med, da regn kan forekomme.

    Det kan være en idé at medbringe et tørklæde til busturene, hvor der er aircon. 

  • Indkøb

    Man kan med fordel købe tøj, tæpper, lædervarer, kunsthåndværk, bøger osv. Priserne er meget rimelige. Der skal ofte tinges om prisen. Kun i de større forretninger er der faste priser.

    I flere byer kan man opleve, at der er nogle (specielt taxa- og rickshawchauffører), der med vold og magt søger at få turister til at købe ind i ganske bestemte forretninger. De lokker gerne med, at det er deres bror, onkel eller nevø, der har en forretning, og som vil give særlig gode priser. Det er kun et fif. Sørg for altid at handle uden at have en inder med: Vedkommende forventer nemlig provision.

  • Prisniveau

    Der er kæmpe forskel på prisniveauet i Indien alt efter, hvor man bruge pengene. Her er alt fra billige gadekøkkener til nogle af verdens fineste hoteller med tilhørende restauranter. De fleste vil nok befinde sig et sted mellem disse to ekstremer - og her er prisniveauet meget rimeligt. 

    En frokost koster typisk 50 kr, men man kan også klare den for 5 kroner, hvis man vil! En øl på en restaurant kan koste op til 40-50 kr, men den kan også findes billigere. Vin er dyrt. Kaffe og te: Alt mellem 20 øre og 20 kroner. 1 flaske vand (1,5 liter) 3-5 kroner.

  • Bagage

    Bagagen bør aldrig være tungere end at man til enhver tid kan bære det selv. Der er som regel mulighed for at vaske tøj på de hoteller hvor vi overnatter mere end en gang.

    Vær opmærksom på, at flyselskaberne ikke tillader powerbanks i den indtjekkede bagage. Har I sådanne apparater, skal de i håndbagagen.

    E-cigaretter er forbudte i Indien. De kan risikere at blive konfiskeret ved indrejse eller udrejse. 

    Vandrestave, hvis du ønsker at medbringe sådanne, skal i den indtjekkede bagage.

  • Håndbagage

    Sørg altid for at have tandbørste samt lidt ekstra tøj/undertøj i håndbagagen så man er forberedt på det tilfælde, at bagagen kan være forsinket på bestemmelsesstedet.

    Vigtig medicin bør altid være i håndbagagen. Medbringer du receptpligtig medicin, i din håndbagage, skal navnet på recepten og flybilletten stemme overens.

  • Klima

    November til marts er klimamæssigt de bedste måneder i det nordlige Indien. Bemærk dog, at det kan være køligt morgen og aften i disse måneder. Så det er en god idé at medbringe en trøje og en let vindjakke. Et sæt termo-undertøj fylder ikke meget i kufferten, og kan være en rigtig god ide for at tage højde for eventuelle kolde nætter. Der er nemlig ikke altid varme på hotellerne i Indien. Medbring også gerne en regnjakke for en sikkerhedsskyld. Det regner ikke ofte, men regn kan forekomme. 

    I Himalaya helt mod nord, er det dog bedst i sommermånederne. I Spiti er maj og juni samt fra midt september til start oktober bedste periode. I juli og august regner det i Kinnaur. Det gør det sjældent i Ladakh og Zanskar, så her er juli og august ideelle måneder at udforske bjergene. 

    I Sydindien er det november til februar, der er de bedste og tørreste måneder. Det er varmt hele døgnet uden at være for varmt (fra 20 til 35 grader). En paraply kan man godt få brug for, men egentligt regntøj er der ingen grund til at medbringe.

    Specielt for Tigersafari i Indien

    Når solen går ned i vinterhalvåret (november - marts) bliver det koldt i Indien (Sydindien undtaget). Derfor er det vigtigt at medbringe varmt tøj og en jakke på rejser i perioden fra november til marts. Det gælder især på tigersafarierne, hvor vi kører i åbne jeeps i det tidlige morgengry. På tigersafarier i april vil temperaturerne være mere behageligt lune morgen og aften, men midt på dagen er det ikke ualmindeligt med temperaturer omkring 35 til 40 grader i april. Dette gør dog april til en super god måned at se tigere, da træerne har mistet deres blade, og tigerne ofte holder til nær vandhullerne. 

  • Tidsforskel

    Der er 4½ timers tidsforskel mellem Danmark og Indien om vinteren, 3½ om sommeren.

  • Pakkeliste

    Husk at supplere pakkelisten med:

    • Solbriller
    • Evt. badetøj
    • Kasket eller solhat
    • Myggespray
    • Solcreme
    • Vækkeur
    • Medicin mod maveinfektion (tal med egen læge)
    • Salttabletter mod dehydrering
    • En rulle toiletpapir eller Kleenex
    • Desinficerende spray el. creme (kan købes i Matas og på apoteket)
    • Lommelygte + batterier (elektriciteten kan være ustabil). Nogle templer tillader kun brug af lommelygter med LED-pærer. 
    • Tøj til køligt vejr, hvis rejsen går til Himalaya eller Nordindien i perioden fra november til februar. 
    • Evt. tørklæde eller lignende til bussen, hvis man har tendens til at bliver forkølet af air condition. 

    Særligt for rejser med safari i Indien:

    • En jakke til safarikørsler i det kølige morgengry.
    • Uldundertøj til de kolde morgener fra november til februar
    • Drikkedunk, da engangsflasker er forbudte i nogle nationalparker
    • En klud til beskyttelse af kameraet mod støv. Plastikposer er ikke tilladte i alle nationalparker.
    • Iglesokker kan være en ide på Fugle-turene til Assam. Men man kan også fint klare sig uden.  
    • Regnjakke eller paraply - regn kan forekomme i Indien.

     

     

  • Flyrejsen

    På vores rejser bruger vi en række forskellige flyselskaber. På nogle få af disse – f.eks. Finnair – kan vi desværre ikke seate jer på flyet. Vi kan derfor ikke garantere, at I sidder sammen, selvom I rejser sammen. Vi kan heller ikke imødekomme særlige ønsker til seating såsom gangplads, vinduesplads osv. Ønsker du at vide, hvilket flyselskab vi bruger på en given rejse, er du altid velkommen til at ringe til os eller skrive på info@viktorsfarmor.dk 

  • Transport

    Transport i Indien er anderledes end i Danmark. Trafikken kan være  kaotisk, hvilket kan give forsinkelser i forhold til den lagte rejseplan. Der kan desuden ske forsinkelser/ændringer i rejseplanen som følge af dårlige vejrforhold, vejarbejde mm. Der kræves derfor en god portion overbærenhed ved rejser i Indien. 

    Afstandene i Indien er store, og der vil være en del køretid på alle rejser til Indien. Vi bruger gode busser. Men det er vigtigt at holde sig for øje, at busserne i Indien ofte er ældre og derfor mindre komfortable end de busser, vi typisk bruger i Europa. 

    Særligt for Tigersafari i Indien:
    Bemærk at der i løbet er rejsen er lange køredage. Det gælder både på turene mellem nationalparkerne, der går gennem meget afsidesliggende områder af Indien. Men det gælder også i nationalparkerne, hvor vi kører på udkig efter dyrene i åbne jeeps. Benpladsen i disse jeeps er mere begrænset end i en almindelig bil, så rejsende med dårlige knæ eller hofter, vil måske finde dem ukomfortable i længden.  

  • Ofte stillede spørgsmål

    Hvem flyver vi med til Indien?

    Det varierer fra rejse til rejse. Vi bruger en række flyselskaber på rejserne. Du er altid velkommen til at kontakte os for at høre, hvilket flyselskab vi har booket til netop din rejse. 

    Er rejserne til Indien fysisk krævende?

    Der er ikke indlagt deciderede vandreture på rejsen, medmindre det er angivet i dagsprogrammet - som det er tilfældet på rejserne til Spiti, Ladakh og Zanskar. Men der vil være byvandringer i roligt tempo og med mange stop. Der kan også være en del trapper, og fortove og veje kan være meget ujævne.

    Rejserne til afsidesliggende egne af Indien – såsom Ladakh, Spiti og Gujarat vil være mere krævende. Her er faciliteterne mindre udbyggede, og især rejserne til Ladakh og Spiti fører os over høje bjergpas med tynd luft.

    Hvor mange penge bør jeg medbringe hjemmefra til Indien?

    Det er altid en god ide at medbringe nogle penge i kontanter. Mad, drikke og småfornødenheder er billige i Indien, så man kommer langt for omkring 1.000 kr. i amerikanske dollars, euros eller rupees pr. person. Derudover er det muligt at hæve penge på kreditkort i hæveautomater i de fleste indiske byer undervejs.

    Hvornår er det godt at rejse til Indien?

    Alle vores rejser til Indien er lagt på de bedste tidspunkter, hvilket varierer fra område til område. Vintermånederne er ideelle til at rejse i størstedelen af landet, mens turene til Spiti samt Ladakh kun er mulig i sommermånederne, når bjergvejene er åbne.

  • Værd at vide

    Twin-værelser (værelser med to enkeltsenge) kan være svære at få på nogle hoteller. Som regel kan det godt lade sig gøre, men der kan forekomme situationer, hvor twin-værelser ikke er tilgængelige.

    Bemærk at e-cigaretter er forbudte i Indien. De kan risikere at blive konfiskeret ved indrejse eller udrejse. 

    Bemærk at service på hoteller og restauranter i Indien til tider er betydeligt langsommere end i Danmark. Ligeledes kan man ikke nødvendigvis sammenligne stjerner på hoteller med tilsvarende i Danmark. Et 5-stjernet hotel i Indien ville måske ikke få 5-stjerner i Danmark. 

    For alle, der skal ud at rejse med Viktors Farmor, tilbydes 10% på varer, som ikke er nedsatte på Spejdersports webshop. Fordelskoden oplyses ved bestilling af rejse.

    Det kan anbefales at downloade Udenrigsministeriets app Rejseklar, hvor du kan læse rejsevejledningen og anden god information. Appen kan downloades til både Apple og Android. 

  • Rejser under ramadan

    En rejse under ramadanen er en spændende mulighed for at opleve en af islams vigtigste højtider. Men det er også en periode, hvor bylivet ikke er helt så aktivt i dagtimerne, da mange lokale faster fra daggry til solnedgang. Det ses som en handling af hengivenhed, selvkontrol og åndelig fordybelse. Rygning er også forbudt under ramadanen. Fasten brydes ved solnedgang, hvor familier samles til et festligt måltid til langt ud på de lune aftener.

    Der er visse folk, der er undtaget fra at faste. Det gælder f.eks. børn, syge og rejsende – og det samme er vi som besøgende i landet. Det er høfligt at vise hensyn til dem, der faster ved f.eks. ikke at spise direkte foran dem. 

    Nogle gange oplever vi, at det er sværere at finde restauranter til frokost i muslimske områder af byerne, og åbningstiden ved nogle muslimske seværdigheder kan blive ændret. Ændringerne er dog ikke så store i Indien, hvor størstedelen af befolkningen ikke er muslimer. Men vores lokalguider gør alt, hvad de kan for at hjælpe og tilpasse programmet løbende, hvis der mod forventning alligevel skulle opstå ændringer. Omvendt giver rejser under ramadanen mulighed for at opleve den lokale kultur på nært hold. Kontrasten fra de stille gader om dagen til når fasten slutter om aftenen, og gaderne bliver fyldte, er fantastisk at opleve.

  • Særligt for rejsen til Spiti

    Både rejsen til Spiti samt rejsen til Ladakh og Zanskar er en Viktors Farmor adventurerejse.

    Det er lagt vægt på enestående oplevelser, men du skal være forberedt på, at der kan opstå program- og hotelændringer undervejs, og hotelstandarden kan være svingende. Vejene er mange steder i dårlig stand, hvilket medfører langsom kørsel. Vær derfor forberedt på lange køredage. 

Kontakt os gerne, hvis du har spørgsmål eller vil vide mere om mulighederne for rejser til Indien.